Nova poslovna godina u Molvama počela je otvorenjem milijun kuna vrijedne nove knjižnice, ali i gradnjom poslovnog objekta za potrebe Selskog komunalnog društva. O planovima za ovu godinu razgovarali smo sa Zdravkom Ivančanom, načelnikom Općine. Danas situacija u općinskoj blagajni s obzirom na sve manji postotak rente koju Općina uspijeva naplatiti od države, nije bajna, no Molve i dalje veličinom proračuna, prednjače među našim općinama.
Kako danas stoje financije u Molvama? Koliko iznosi vaš proračun i odakle ga planirate puniti?
Za 2018. godinu planirani su ukupni prihodi i primici, rashodi i izdaci u iznosu 30 milijuna kuna. Kao i svake godine, najveća stavka u izvorima prihoda nam je renta koju planiramo u približnom iznosu 5,4 milijuna kuna. Iduća stavka po veličini u prihodima su oni od poreza te na taj način planiramo uprihoditi 3,4 milijuna kuna. Preostala sredstva planirana su od EU fondova, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Županije i prihoda od prodaje zgrade u Novom Vinodolskom i zemljišta u Selinama.
Jeste li planirali kakve pomoći sa strane?
Da, planirane su pomoći u ukupnom iznosu 10,9 milijuna kuna, od čega je za izdvojiti pomoć Koprivničko-križevačke županije u kapitalnim projektima kao što su gradnja reciklažnog dvorišta te kapitalne donacije do 200.000 kuna za manje investicije kao što su: gradnja nogostupa u Ulici Braće Novaković, uređenje prostora za etnozbirku, projektna dokumentacija za gradnju Pastoralnog centra i Doma za starije i nemoćne, gradnja nogostupa u Đurđevačkoj ulici. Ukalkulirali smo tu i pomoć Hrvatskog zavoda za zapošljavanje za provođenje Programa javnih radova u iznosu 106.000 kuna. Od Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost očekujemo pomoć pri nabavi zelenih otoka, ali i kanti – žute i plave s ugrađenim čipovima za domaćinstva koje koštaju 94.000 kuna, a od Fonda očekujemo 40 posto sredstava. Također, očekujemo da će nam s 80 posto iznosa sufinancirati gradnju i opremanje reciklažnog dvorišta vrijednog 1,8 milijun kuna, kao i s polovinom iznosa adaptaciju vrtića koja će stajati 375.000 kuna, a za što smo u srpnju 2017. godine od Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja dobili Odluku o financiranju kojom su nam dodijeljena bespovratna sredstva u tom iznosu.
Ove godine očekujemo i velik udio u proračunu temeljem prijenosa EU sredstava, primjerice, za projektnu dokumentaciju SRC Krbuljin; za adaptaciju i opremanje doma u Repašu; rekonstrukciju kinosale; asfaltiranje nerazvrstanih cesta; nabavu kolektora za odvodnju i pročišćavanje otpadnih voda te Program Zaželi – program zapošljavanja žena. S obzirom na Nacrt nove Odluke o komunalnoj naknadi, planirani je prihod od komunalne naknade otprilike 1,5 milijun kuna.
Koje još projekte planirate izvoditi?
Izdvojio bih uređenje doma u Gornjoj Šumi; ulaganje na zgradi Nogometnog kluba; uređenje prostora za etnozbirku, a na redu je i sanacija krovišta na općinskoj zgradi. U planu nam je i postavljanje nadstrešnice u Područnoj školi Repaš; popravak klima-komora na društvenom domu Molve, a onaj u Repašu dobit će novu stolarija i interijer. Nadamo se i rekonstruirati kinosalu, što je posao vrijedan 2,2 milijuna kuna, od čega bi Općina uložila tek 200.000 dok bi ostatak pokrila sredstva EU. Planiramo i energetski obnoviti Dječji vrtić. Taj projekt vrijedan je 740.000 kuna od čega bi polovicu pokrili sami, a drugu polovicu Fond za zaštitu okoliša. Selskom komunalnom poduzeću osigurat ćemo halu što je projekt vrijedan 650.000 kuna, a u planu je i isplata trafostanice HEP-u za poslovnu zonu Brzdeljeva koji će stajati isto toliko. Planirana je kupnja stare kuće vrijedne 200.000 kuna za preuređenje u etnozbirku.
Što planirate u ovoj godini po pitanju komunalne infrastrukture?
U planu je modernizacija javne rasvjete za ulice Medvrti, Repaš i Gornja Šuma, dok je krajem 2017. godine postavljena LED javna rasvjeta u Molve Gredama. Također, u planu je asfaltiranje kolnika kod škole na Trgu kralja Tomislava, gradnja nogostupa u Ulici Braće Novaković, asfaltiranje Ključeci, ulica Petra Preradovića i M. P. Miškine, uređenje autobusnog stajališta kod OŠ Molve, gradnja nogostupa u Đurđevačkoj ulici, ali i asfaltiranje lokalnih nerazvrstanih cesta. Na mjeri 7.2.2 „modernizacija nerazvrstanih cesta“ potpisali smo ugovor za Mačkove u vrijednosti 907.000 kuna, tj. 100-postotno sufinanciranje. Ove godine planiramo prijaviti drugu dionicu ceste Molve Grede, vrijednosti otprilike tri milijuna kuna. Također, tu je i gradnja prepumpnih stanica u Đurđevačkoj i Marijanskoj ulici, preuređenje kućnih priključaka električne mreže za podzemni ulaz kabela, gradnja kabelske javne rasvjete u Ulici Medvrti i Ulici Braće Novakovića. Realizacija projekata ovisi o raspoloživim proračunskim sredstvima budući da je jedan veći dio investicija planiran sredstvima iz prodaje nekretnina.
Koje ćete još projekte poduprijeti i subvencionirati?
U planu je sredstvima od prodaje zgrade u Novom Vinodolskom pokrenuti projekt gradnje Pastoralnog centra i donirati Župi 500.000 kuna za uređenje pročelja i popravak krovišta. Prije donošenja novih odluka o subvencioniranju planiramo ispoštovati isplate dospjelih obveza po odobrenim subvencijama i pomoći mještanima i gospodarstvenicima.
Od subvencija bih izdvojio one za legalizaciju objekata i projektne dokumentacije, kamata za kredite poljoprivrednicima, obrtnicima i trgovačkim društvima, poljoprivrednicima za umjetno osjemenjivanje i pregled mesa na trihinelozu, za osiguranje usjeva, nasada i stoke kao i lovačkim društvima (lovozakupnicima) za premije osiguranja, poljoprivrednicima i obrtnicima za edukaciju i stručno osposobljavanje, pomoći za novorođeno dijete. Sufinancirat ćemo odvoz otpada mještanima, nabavu radnih bilježnica/udžbenika, prehranu učenika isplatom roditeljima, troškove stjecanja prve nekretnine. I nadalje, Općina sufinancira rad udruga u svrhu obogaćivanja kulturno-umjetničkog i sportskog života zajednice te redovito poslovanje Vatrogasne zajednice općine Molve i dobrovoljnih vatrogasnih društava.
Što je s odmaralištem u Novom Vinodolskom?
To je sve samo ne odmaralište. Prvenstveno je to upravna zgrada vodovoda koja se ne može koristiti za namjenu odmarališta. Za njenu prenamjenu trebalo bi izdvojiti značajna financijska sredstva, što trenutačno nismo u mogućnosti.
Isto tako, ukoliko ne uspijemo prodati zgradu dovodi se u pitanje pokretanje i realizacija većine investicija koje su planirane financiranjem iz sredstava prodaje zgrade. Nadalje, ako prodaja ne uspije u planu je raspisivanje natječaja za davanje u zakup, najam predmetnu zgradu kako bismo na taj način uprihodili neka sredstva.
Donedavno ste bili izdašni u naknadama rodiljama. Prošle ste ih godine značajno smanjili. Kad predviđate da će se one vratiti na staro?
Zasad one ostaju u istom iznosu od 2000 kuna. Ove godine, kroz novi program za mlade nastojat ćemo nadoknaditi taj dio mladim obiteljima tako što ćemo ih osloboditi plaćanja poreza na stjecanje prve nekretnine, komunalnog doprinosa, plaćanja priključka za vodu i plin. Također ćemo im sufinancirati uređenje ili adaptaciju nekretnine te subvencionirati kamate na kredit podignut za kupnju ili stjecanje prve nekretnine do 5 posto.