Danas je u Domoljubu održana svečana sjednica Gradskog vijeća Grada Koprivnice kojom je proslavljen 665. rođendan grada Koprivnice. Ovo je ujedno bila prva svečana sjednica Gradskog vijeća u novom sazivu.
Nakon intoniranja državne himne predsjednik gradskog vijeća Ivan Pal proglasio je svečanu sjednicu otvorenom te pozdravio prisutne uzvanike.
– Kad kažem Koprivnica ne mislim na ništa imaginarno, čak ni materijalno, nego na našu djecu i unučad i generacije koje dolaze, kako im osigurati pristojnu budućnost, uvjete za obrazovanje, posao, obiteljsko okruženje te mogu ustvrditi kako se u Gradskom vijeću svi vode javnim interesom. Vjerujem u realizaciju mnogih projekata koji se provode s obzirom na visoku mogućnost povlačenja sredstava iz EU fondova, dobrog stanja našeg gospodarstva, ali i zbog odgovornog odnosa izvršne vlasti prema financijskom stanju u gradu. Te mogućnosti ne bi postojale da u prošlosti mnogi poznati i manje poznati Koprivničanci nisu postavili čvrste temelje na kojima je danas relativno lako zidati – naglasio je Pal u uvodnom govoru te se zahvalio hrvatskim braniteljima i njihovim obiteljima na žrtvi.
Gradonačelnik Koprivnice Mišel Jakšić osvrnuo se na proteklih godinu dana u kojih se puno toga promijenilo na bolje unatoč neizvjesnim vremenima zbog covid pandemije.
– Ovaj grad u 665.rođendana koliko je proslavio je prošao razna društvena društvena uređenja, razne ratove, razne zdravstvene i ekonomske krize. Nakon toga svega, grad Koprivnica je postao sređena i ugodna sredina za život, sa sjajnim vrtićima, školama, sveučilištem, krasnim ljudima koji odgajaju našu mladost. Zajedno smo razvili Sveučilište Sjever koje je postalo peto najveće sveučilište u Republici Hrvatskoj, temeljeno na novim programima i idejama. Razvijamo i stvaramo gospodarski okvir koji je predvođen najjačom i najznačajnijom hrvatskom multinacionalnom kompanijom Podravkom uz Belupo, Carlsberg, Hartmann te brojni drugi naši obrtnici i poduzetnici. Sretni smo sa snažnom razvijenošću naše komunalne infrastrukture zahvaljujući našim komunalnim poduzećima koja su jamac da će tako ostati i u vremenu koje dolazi. – rekao je Jakšić te dodao kako smo ponosni našom kulturnom baštinom te sportskim uspjesima. – Na tim temeljima koje imamo, a koji su prepoznati u Republici Hrvatskoj i šire, crpili smo optimizam i snagu da damo sve od sebe da Koprivnica ide naprijed i zato smo i dalje grad visokog društvenog standarda. Ponosan sam što smo uspjeli pokrenuti projekte koje smo planirali i nema tog lockdowna koji može zaustaviti napredak Koprivnice, pokrenuli smo prodaju građevinskih parcela, izgradili novi vrtić u Starigradu, sportsku dvoranu OŠ Đuro Ester, novu kompostanu, projektirali rotore i prometnice, najvećim ulaganjem u povijesti, projektom Aglomeracije ulažemo u prigradska naselja, pratimo investiciju dogradnje Srednjoškolskog centra, rekonstrukciju Podravkine sedmerokatnice, gradnju drugog kolosijeka željezničke pruge, škola na Podolicama ide svojim tijekom, a slijedeće ćemo jeseni popiti kavu i na novom Zrinskom trgu. Status ITU grada nam omogućava povlačenje europskih sredstava o kojima nismo mogli ni sanjati, čime čuvamo status grada kao najpoželjnijeg mjesta za život u Hrvatskoj, a brza cesta mora doći u Koprivnicu i Podravinu jer ovaj kraj to zaslužuje – zaključio je Jakšić te se zahvalio svima na podršci i povjerenju i još jednom čestitao Dan grada.
Župan Darko Koren naglasio je kako smo svi bili željni ovakvih susreta te rezimea onog što je iza nas kao osvrta na buduće vrijeme, naglasivši kako je Koprivnica kao sjedište županije, pokretačka lokomotiva u svakom smislu. Rekao bih da su županija i grad Koprivnica upućeni jedni na druge i živimo u jednom suživotu poput braka, koji se očituje u funkcionalnosti koja je preduvjet za uspjeh. -Svaki je brak začinjen djecom, poput koprivničke Gimnazije, dnevne bolnice, Centra kompetencija, a imamo i planove poput izgradnje učeničkog doma u Koprivnici – slikovito se izrazio Koren te čestitao Dan grada i naglasio podršku županije u daljnjem suživotu.
Sabina Glasovac, potpredsjednica hrvatskog Sabora, naglasila je primjer Koprivnice kao dobrog i učinkovitog grada koji svim svojim stanovnicima osigurava visoku kvalitetu života, kulturno povijesni identitet stare koprivničke jezgre kao spomeničke cjeline, Renesansni festival, ali i općenito Koprivnicu kao gospodarsko, zanastveno i kulturno sjedište cijele regije.
Ovogodišnja lauretkinja koja je nagrađena najvećim javnim priznanjem grada, nagradom za životnom djelo, Nada Šešić naglasila je stvaralačeke potencijale pojedinaca i odnos zajednice prema takvim ljudima
– Grad Koprivnica danas odaje priznanje onima koji su uložili mnogo energije, znanja, truda i entuzijazma kako bi postigli rezultate koji će biti na dobrobit svih naših sugrađana i nadam se da će ovaj današnji svečani čin mnogim mladim ljudima biti ideja vodilja da se i sami nađu na ovom mjestu. Ja ovo priznanje djelim sa svim mojim kazivačima na terenu sa članovima kulturnih udruga u kojima sam radila sa svim bivšim i sadašnjim članovima Folklornog ansambla Koprivnica, a nagradu posvećujem mojoj unučici Eni i njezinoj mami, mojoj Nini, uz zahvalu je zaključila Nada Šešić.
Osim nje, Medalje grada dobili su Tanja Špoljar za sveukupni doprinos razvoju nezavisne kulturne i umjetničke scene, učiteljica Vesna Petrušić za doprinos unaprjeđenju kvalitete odgojno-obrazovnog rada s djecom, a posebno je važan njen doprinos u provođenju nastave na daljinu te Mirko Lukavski, novinar Glasa Podravine i Prigorja, za doprinos promicanju kulture, športa i drugih područja društvenog života grada Koprivnice. Lukavski redovito prati kulturna i sportska događanja u gradu, pažnju posvećuje podravskim izvornim slikarima o kojima često piše, uređuje im kataloge i sudjeluje u organizaciji izložbi. Osnivanjem Povijesnog društva Koprivnica, od prvih dana angažiran je u njegovom radu. Godine 1989. pokrenuo je glasilo Scientia Podraviana čiji je glavni urednik sve do danas, a odlaskom u mirovinu 2018. godine ne miruje nego aktivno sudjeluje u radu Povijesnog društva.
Medalju tradicionalno dobivaju i dobrovoljni darivatelji krvi. Ove godine to su Martin Strmečki koji je do sada krv dao 103 puta, Darko Solar i Kristijan Sminderovac koji su krv dali 100 puta, Miroslav Lukčin koji je krv dao 101 put, Vesnica Samardžić koja je krv dala 76 puta te Biserka Čutanec koja je krv dala 75 puta.
Plaketu grada primili su Maja Raščanec za doprinos očuvanju hrvatske tradicije i kulturne baštine, obitelj Gregorić-Rus za dugogodišnji razvoj obrtništva, Umjetnička škola Fortunat Pintarić za doprinos i postignuća u razvoju umjetničkog odgoja i obrazovanja, Odred izviđača Kamengrad za doprinos u tridesetogodišnjem kontinuiranom izviđačkom radu s djecom i mladima te Dobrovoljnom vatrogasnom društvu Reka za doprinos razvoju vatrogastva i društvenog života u naselju Reka.
Zvonimir Kušenić