Usprkos ljetnim vrućinama i sveopćoj suši pitke vode imamo dovoljno

Scenarij oko nestašice vode u Istri zasigurno se neće dogoditi u Koprivnici, a ni u njenoj bližoj okolici jer vode imamo i više nego dovoljno, potvrdio nam je to Zdravko Petras, direktor Koprivničkih voda. 


– U Istri, kao i u cijelom primorskom dijelu Hrvatske drugačiji je tip vodozahvata zbog bitno drugačijih hidrogeoloških prilika. Područje Podravine bogato je podzemnim zalihama tako da vode za sva kućanstva i gospodarstva na uslužnom području Koprivničkih voda ima dovoljno i dugotrajnog manjka neće biti – ističe Petras te dodaje kako prema procjeni Hrvatskog geološkog instituta na našem području koristimo oko 20 posto od količina koje nam vodonosnik dopušta, odnosno jednu petinu  obnovljivih zaliha. Preduvjet za takvo stanje je, kaže, da oborine ostanu na prosječnim razinama od 750 mm/godišnje jer se podzemni vodonosnik obnavlja oborinama. Pritom treba naglasiti da su snježne padaline odnosno voda od topljenja snijega nakon zimskog razdoblja izuzetno bitne za ‘prihranu’ podzemnog vodonosnika vodom.

Što se tiče mjerenja podzemnih voda, Petras nam je kazao kako se one mjere svakodnevno na više lokacija šireg područja izvorišta Ivanščak i Lipovec. Mrežu čini tridesetak mjernih mjesta, a kontinuitet mjerenja postoji unatrag desetak godina za područje koprivničkih izvorišta. 

– Na našem području postoji i određeni broj točaka DHMZ-a koji imaju i dulji niz podataka o razinama podzemne vode. Prema našim podacima u zadnjih 12 godina najniže vrijednosti razine podzemne vode bile su krajem 2012. godine i to oko -1,6 metara u odnosu na višegodišnji prosjek – ističe Petras i dodaje kako će ovisno o mjernom mjestu i s obzirom na to da je potrebno određeno vrijeme da se oborine procijede do razine podzemnih voda, te vrijednosti vjerojatno biti dosegnute i tijekom ovog sušnog razdoblja.

Naglasio je i kako su određeni gubici vode neizbježni prvenstveno zbog potrebe ispiranja mreže zbog ‘kvarenja’ vode na dijelovima slabije potrošnje kao i zbog neovlaštenog uzimanja vode na hidrantima. 


– Koprivničke vode mogu se pohvaliti da s gubicima na razini od oko 11 do 13 posto su vodovod s najmanjim gubicima u Hrvatskoj gdje je prosječno stanje gubitaka gotovo 50 posto, a gubici manji od 15 posto su i za europski prosjek niski i prihvatljivi gubici – naglašava Petras i dodaje kako je to posljedica kvalitete upravljanja i održavanja sustava i ulaganja u infrastrukturu. Dobar primjer toga je kaže, projekt aglomeracije Koprivnica koji se trenutno provodi na našem području. 

Direktora smo upitali i kako uštedjeti vodu na što nam je on kazao kako odnos prema vodi, kao i prema ostalim prirodnim bogatstvima kojima raspolažemo, počinje od stava svakog od nas, a zahvalnost i epitet ‘šparni’ dobar je početak i tome moramo podučiti najmlađe, a po potrebi i ‘preodgojiti’ odrasle.

Što se pak tiče kvalitete vode, ona nije upitna jer u gotovo 50 godina javne vodoopskrbe na koprivničkom području, u stotinama milijuna kubika isporučene vode i u tisućama provedenih kontrola kvalitete vode nije bilo neispravnih uzoraka ili obustave isporuke zbog kvalitete vode.

Vezani članci

Najčitanije