U križevačkom Klubu kulture, u sklopu Culture Shock Festivala, jučer, u petak, održana je tribina, uz predstavljanje istoimene knjige Pravo na orgazam iznad 60-te, piše prigorski.hr.
Radi se o fotografskoj dokumentaciji i recenzijama stručnjaka uz najnoviji performans Vlaste Delimar, koja je i bila gošća ove tribine.
Vlasta Delimar svojim radom beskompromisno i konzistentno više od četiri desetljeća istražuje i propituje seksualnost i odnos prema vlastitom tijelu. Često u sukobu s javnošću, ali i s institucijama sustava, Vlasta ‘šokira’ i ovim novim performansom, koji u kontinuitetu njenog djelovanja na prvi pogled izgleda gotovo decentno. Žena, malo retro odjevena, sjedi ili stoji u izlogu trgovine oko sat – dva, te prolaznicima pokazuje papir na kojem piše Pravo na orgazam iznad 60.
– Postoji toliko ljudskih prava, pokušala sam ih malo nabrojati, no lista je predugačka. Eto, ja sam sa svoje strane željela tome dodati i pravo na orgazam na pragu treće životne dobi. Nedugo sam navršila 60, seksualnost je dio mog života kao i prije, štoviše, kada prođu određene životne situacije, brige oko djece i sve što zaokuplja mlade, radno najaktivnije, kvaliteta intimnog života raste a ne pada. Sedamdesetih godina prošlog stoljeća svijet je šokirala knjige Shere Hite, američko njemačke feministice, koja je provela opsežno i višegodišnje istraživanje seksualnosti kod žena. Zapanjujuća je bila spoznaja koliko žene malo znaju o vlastitoj seksualnosti i u konačnici koliko malo uživaju. Želim svojim djelovanjem, u ovom slučaju performansom ‘Pravo na orgazam iznad 60-te’, podići svijest i potaknuti na promišljanje – kazala je Delimar.
Performans je prvi puta izveden u Beču 2016., a potaknuta uspjehom, Vlasta ga ponavlja u Zagrebu i potom u Berlinu.
– Reakcije ljudi su naglašeno pozitivne. Zastaju pred izlogom, smiješe se, fotografiraju, ponekad ulaze u dućan i porazgovaraju, ili mi na papirima pišu poticajne poruke i pokazuju preko izloga. Zanimljivo, izuzetno negativne i prostačke komentare doživjela sam kad sam bila gošća u Stankovićevoj emisiji Nedjeljom u 2. Tijekom emisije gledatelji imaju mogućnost javiti se putem SMS-a, ili mreža. Bilo je toliko odvratnih poruka da ih nije niti za citirati. No to su anonimne poruke s profila koji nisu pod imenom, to čini hrabrima mrzitelje da govore ono što se ne bi usudili u lice – kazala je.
Publika koja je ispunila Klub kulture, postavljala je pitanja, te se razvila živa diskusija, koja se nastavila i nakon službenog završetka tribine čiji je moderator bio povjesničar umjetnosti Zdenko Balog.