U povodu Svjetskog dana Roma i Europske godine kulturne baštine u koprivničkoj Knjižnici i čitaonici Fran Galović održan je deveti okrugli stol o temi iskustva u radu s romskom djecom u dječjim vrtićima, školama i knjižnicama na koprivničkom području. Ovogodišnja tema skupa je Kulturna baština Roma na području Koprivničko-križevačke županije.
– Držimo se svog strateškog cilja, a to je da budemo Knjižnica otvorena svima i da pomognemo onima kojima je pristup znanju i informacijama itekako potreban. Imamo 50 učlanjenih Roma, a organiziramo radionice obuke u informacijskim i komunikacijskim tehnologijama, susrete s književnicima, tečaje romskog plesa u suradnji s udrugama, školama, vrtićima – rekla je Dijana Sabolović Krajina, ravnateljica Knjižnice.
Dodala je da je cilj prvog skupa bio identificirati probleme, a oni su da su romska djeca žrtve velikog siromaštva, zatim nemaju podršku za školovanje u svojim obiteljskim domovima te nedostatak pomoći učiteljima da se suoče s problemima kao što su neznanje hrvatskog jezika te nedostatak komunikacijsko-socijalnih vještina koje se očekuju od djece koje ulaze u školski sustav.
Što se tiče jezika i Petar Radosavljević, s Odsjeka za romanistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu, smatra da je važno omogućiti romskoj nacionalnoj manjini da uči svoj jezik i kulturu.
– To bi im značilo puno, jer dio obrazovanja na materinskom jeziku je jako koristan i pozitivan za njihov vlastiti identitet, ali i za cjelokupno obrazovanje. Nažalost, trenutno nije moguće organizirati kompletnu nastavu na materinskom jeziku, ali mali koraci su već pokrenuti – zaključio je.
Franjo Horvat, predsjednik Vijeća romske nacionalne manjine Koprivničko – križevačke županije i Udruge Roma Korak po korak Koprivničko – križevačke županije, dodao je da su problemi s kojima se suočavaju Romi rješavanje stambenog pitanja, zdravstvo i zaposlenje.
– Važno je motivirati lokalnu zajednicu da poduzme nešto, jer sami Romi bez njihove pomoći ne mogu ništa učiniti i promijeniti – naglasio je Horvat.