Smanjen kapacitet prerade zelenog otpada u Herešinu

Iako se herešinsko kompostište godinama spominje kao problem koji svojim neželjenim mirisima onečišćuje zrak, a u posljednje vrijeme u javnost se plasirala teza prema kojoj će se na njemu zbrinjavati enormne količine zelenog otpada iz Samobora, čini se da niti jedno od spomenutoga ne drži vodu. Ne drži je barem ako nam je za vjerovati predsjednici Uprave Komunalca Nataša Tetec koja je početkom tjedna izrekla podatke koji su u suprotnosti s izrečenim stavovima.


– Danas kompostište raspolaže dozvolom koja omogućava preradu maksimalno 9000 tona zelenog otpada godišnje. Riječ je o minimalnoj količini koja, prema rađenim projekcijama, omogućava pogonu poslovanje na pozitivnoj nuli – tvrdi Tetec te naglašava kako je prijašnja dozvoljena količina bila 14.000 tona prerade zelenog otpada godišnje. Iz tog otpada u Herešinu se stvara humus koji pospješuje rast biljaka na javnim površinama i vrtovima.

Što se tiče tvrdnje o najavljenim enormnim količinama zelenog otpada koji je trebao dolaziti iz Samobora, čini se da je to bila riječ o buri u čaši vode. Tetec kaže da te pretenciozne najave najbolje demantira to što je kapacitet kopostišta u međuvremenu smanjen, a ne povećan.

Na riječi Nataše Tetec, tijekom sjednice Gradskog vijeća održane u ponedjeljak, nadovezao se gradonačelnik Mišel Jakšić rekavši kako je natkrivanjem kompostane riješen i problem širenja neugodnih mirisa.

– Sada imamo pogon za proizvodnju humusa koji služi kao ogledni primjer gradovima koji tek ulaze u taj posao – ustvrdio je Jakšić te podsjetio da prije nego što je kompostana postojala, sav zeleni otpad završavao je na Piškornici što bi se danas, s pravom, smatralo nedopuštenom praksom.


Podsjetio je da je on taj problem naslijedio i da kompostište nije bio njegov projekt. Ali, upitao je, gdje bi mi taj zeleni otpad prerađivali kad bismo dislocirali pogon. Nema zlatnog rješenja kad je u pitanju lokacija bilo kojeg odlagališta, zaključio je Jakšić.

Ipak, ljudi koji žive tik uz kompostište tvrde da se za njih nije mnogo promijenilo natkrivanjem pogona.

– Mi i dalje živimo u nesnosnom smradu zbog kojeg do kasno u noć boravimo u središtu Koprivnice kako bismo se nadisali svježeg zraka. U obitelji imamo novorođenče i strahujemo za njegovo zdravlje – rekao je član obitelji koja živi odmah uz kompostiošte. Dodao je kako im je prije dvije godine obećano preseljenje, ali od tada ih više nitko nije kontaktirao vezano za tu temu.

Obitelj koja živi pored kompostišta i dalje se žali na neugodne mirise / OZREN ŠPIRANEC

Vezani članci

Najčitanije