Širok osmijeh i harmonika – teta Gordana Škundrić

„Bijela“ kosa, osmijeh od uha do uha, noga uvijek spremna za čagicu i harmonika. Malo tko bi, od pravih Koprivničanaca koji su imali ikad ikakve veze s Dječjim vrtićem Tratinčica, na pitanje o kome je riječ za odgovor  morao uložiti kviska. Riječ je naravno o Gordani Škundrić, odgojiteljici u Dječjem vrtiću Tratinčica i voditeljici Dječjeg zbora Tratinčica koji ove godine slavi 35. obljetnicu postojanja. Upravo smo tetu Gogu, kako je svi od milja zovemo, neki dan ugostili u emisiji Veliki odmor Sandrina Sabolića na valovima RGP-a 94,1.


Tetu Gordanu poznaju svi koji su pohađali dječji vrtić. Puno je mališana krenulo u školske klupe upravo iz njezinih grupa. U vrtić je došla daleke 1984. godine, a danas, gotovo 35 godina kasnije, ponosna je na svoj rad i ostvarenje cilja koji si je postavila dolaskom nakon rada u školi.

Želja joj je bila osnovati zbor djece predškolskog uzrasta. U tome je uspjela i osnovala prvi takve vrste u zapadnoj Hrvatskoj. Odaziv je bio velik i uspjeh i opstanak zbora bio je zagarantiran. Postignut je i rekord- zbor je u jednom trenutku okupljao čak 99-ero djece! Bila su tada drugačija vremena, djeca su sudjelovala na velikim natjecanjima i smotrama gdje su pjevala uz živu glazbu.

Početak rada s djecom tete Goge bio je u osnovnoj školi u Goli u kojoj je pet godina radila kao učiteljica glazbenog odgoja. Nakon škole odlazi u dječji vrtić i punih 35 godina radi kao odgojiteljica, što je u stvari njezin pravi životni poziv. Za svoj rad nagrađena je 2017. godine Medaljom grada Koprivnice što ju je obradovalo, iznenadilo i učinilo ponosnom.


Posao koji radi voli, uživa u njemu, a i danas ga obavlja s velikim entuzijazmom. Nakon dugih i ispunjenih godina, teta Goga će slijedeće godine privesti svoj aktivni radni vijek kraju i otići u zasluženu mirovinu. Odlaskom u mirovinu ne namjerava prekinuti aktivnosti kojima se sada bavi, štoviše, radit će i sudjelovati u kulturnom životu grada dokle god će je zdravlje služiti.

Na pitanje koje događaje pamti sa početaka svojeg dugogodišnjeg rada, odgovorila nam je da se sjeća prvih snimanja pjesama koje su se tada reproducirale na kasetama u Zagrebu u tonskom studiju Jurice Grossingera.

– Skladatelj svih dječjih pjesama bio je Mišo Doležal koji je to radio punih 35 godina baš za taj predškolski uzrast. Uskoro izlazi CD pod nazivom Rastemo zajedno i na njemu su pjesme koje su bile izvođene van naše županije, na Zagrebačkom festivalu, na Dorici, na Malom džuboksu u Kutini. U to vrijeme se puno putovalo, neki su nastupi bili natjecateljskog karaktera, osvojene su i brojne nagrade. Prvi nastup u dvorani Vatroslav Lisinski na kojem je Maja Jušić pjevala pjesmu Gdje je moj tata bio je vrlo dobar i neodostajao je samo jedan glas za osvajanje prve nagrade. Godine 1987.  snimljena je kaseta pod nazivom Mi smo djeca svoga grada, 1990. nastupali smo na Zagrebačkom festivalu u kategoriji dječjih zborova kao jedini zbor predškolskog uzrasta i osvojili drugo mjesto sa skladbom Gdje je moj tata, što je bio veliki uspjeh. Četiri godine kasnije ponovo smo nastupili na Zagreb festu, a 1996.  u Kristalnoj dvorani u Opatiji na festivalu Mala Dorica. Izdana je i druga kaseta U srcu svom nosim te ja, a na Maloj Dorici u Opatiji osvojili smo prvu nagradu. Novu kasetu Nitko kao mi snimili smo 2001., a dvije godine kasnije  na Maloj Dorici u Opatiji osvojili smo prvo mjesto s pjesmom Reci ja.  Snimljen je i kompilacijski CD Tratinčice, a sada izlazi još jedan na kojem se nalaze sve te pjesme koje nisu izvođene u našem kraju – prisjetila se detalja teta Goga.

Na pitanje o iskustvima tijekom godina i o promjenama kod roditelja i djece, teta Goga kaže da se u pozitivnom smislu mijenjaju i roditelji i djeca. Ono što se ne mijenja u odgojiteljskom poslu je to da na našem području i dalje prevladavaju odgojiteljice te da nije popularan zanimanje odgojitelja. Savjet koji upućuje mladim kolegicama i kolegama za uspješnu karijeru odgojitelja je da treba imati ljubav, volju, želju i voljeti takav posao. Svaki dan mora biti novo otkriće, a ta nova otkrića pružaju djeca. U svojih 35 godina rada trudila se biti zamijećena i zapamćena od strane djece, svake je godine obilazila vrtićke objekte u pratnji Djeda Mraza sa svojom harmonikom te su je djeca po tome pamtila i prepoznavala.

Rođendanski koncert Tratinčica održat će se 9. studenoga u Domu mladih u 17 sati, a ovogodišnjim vrtićancima, kojih ima 45, pridružit će se i „velike“ Tratinčice


– Odgojitelj treba biti fleksibilan i uključivati se u sve što se oko njega događa. Bila sam i u dramskoj i lutkarskoj grupi, pratila ih zvučnim podlogama i uključivala se u sve manifestacije u gradu. Zadovoljna sam svojim radom u uvjetima koji su u to vrijeme bili, bez interneta i današnje tehnologije i to je bilo dovoljno za normalan rad i funkcioniranje – kaže ona.

Što se tiče odgoja djece i boravka u vrtiću, misli da je svakako za djecu bolje da pohađaju vrtić nego da ostaju kod kuće jer je normalno da budu u svom okruženju, druže se s vršnjacima, usvajaju vještine, uče dijeljenju s drugima i ponašanju u kolektivu.

Prije pet godina 30. obljetnica Dječjeg zbora Tratinčica obilježena je u Domoljubu koncertom na kojem su gostovale danas velike Tratinčice, djeca koja su nekad bila polaznici zbora, a sada su odrasli ljudi ili srednjoškolci.

– Bilo je 50-ak sudionika različitih uzrasta i bilo je prelijepo vidjeti ih sve zajedno. Svako dijete je u ruci imalo šarenu kutiju ručno oslikanu u kojoj su pomagala za pjesme koje su izvodili. Djeca su s kutijama po pozornici radila što su htjela i pokazala su svu veličinu dječje spontanosti i mašte. Na taj način je zamišljen i ovaj koncert za 35. obljetnicu koji će se održati 9. studenoga u Domu mladih s početkom u 17 sati. Pozivnice i omotnice za koncert izradila su djeca koja su prenijela svoj doživljaj druženja i djelovanja u sklopu dječjeg zbora. Dekoraciju pozornice također su oslikala djeca. Svaki sudionik koncerta dobit će CD kompilaciju Rastemo zajedno – najavljuje voditeljica Škundrić.

Ovogodišnjih Tratinčica ima 45, a dolaskom „velikih“ Tratinčica očekuje se veliki broj sudionika na pozornici.

– Koncert će trajati sat i petnaest minuta, a svi su zaduženi s njega ponijeti isključivo zadovoljstvo i pozitivne dojmove. Ukoliko želite doživjeti nešto lijepo u sklopu proslave dana grada Koprivnice, dođite na naš koncert, proslavite i pjevajte s nama, poručila je za kraj teta Gordana.

Vezani članci

Najčitanije