U petak su Europska komisija i države članice europodručja s Hrvatskom potpisale Memorandum o razumijevanju u kojem se utvrđuju praktični koraci koji će Hrvatskoj omogućiti da započne s proizvodnjom eurokovanica nakon što dobije zeleno svjetlo za ulazak u europodručje, a danas je održana 11. sjednica Nacionalnog vijeća za uvođenje eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj.
– Usporedbom kretanja plaća i cijena u novim državama članicama iz srednje Europe od uvođenja eura do danas može se zaključiti da su se bruto plaće znatno povećale više od razine cijene. Plaće su rasle više i to znači da je životni standard nakon uvođenja eura porastao – rekao je na sjednici Andrej Plenković i podsjetio kako je rok za ispunjavanje obaveza za uvođenje eura kraj ožujka 2022. godine te vjeruje kako će Hrvatska ispuniti sve uvjete do zadanog roka.
– Ulaskom u europodručje nestat će valutni rizik, nestat će mjenjački troškovi, smanjit će se kamatne stope, potaknut će se strana ulaganja, povećat će se mogućnost financiranja na tržištu kapitala, a sigurni smo da će to imati i efekt na naš kreditni rejting”, rekao je Plenković te dodao kako smatra da je Hrvatska već sada visoko eurizirana zemlja, prenosi HRT.
Na sjednici je sudjelovao i potpredsjednik Europske komisije Valdis Dombrovskis koji je naglasio kako se hrvatsko gospodarstvo dobro oporavlja. Rekao je i kako je Hrvatska najveća primateljica EU sredstva, a 11.6 posto BDP-a je u nepovratnim sredstvima dodijeljeno Hrvatskoj.
– Podržavamo vaš rad i želimo osigurati da se Hrvatska uspješno pridruži europodručju. Naši timovi rade uporno i intenzivno te vidimo da ste odgovorili na sve zadane kriterije. Sada je vrijeme za razmatranje praktičnih aspekata prelaska na euro – zaključio je Dombrovskis na sjednici.