Kakav je utjecaj odlagališta otpada Piškornica na podzemne vode, pokušala je unazad nekoliko mjeseci odraditi Radna skupina sačinjena od stručnjaka iz Piškornice, tvrtke Koprivničke vode i Zavoda za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije.
Rezultati su predočeni danas, u ponedjeljak, na konferenciji za novinare u Koprivničkom Ivancu s koje je poručeno da unatoč konstantnom praćenju stanja okoliša, nije moguće odrediti i pravilno procijeniti utjecaj odlagališta na površinske i podzemne vode zbog nekoliko nepovoljnih čimbenika. Jedan od njih je taj što nije poznato nulto stanje, odnosno ne postoji podatak o kvaliteti podzemnih voda prije nego što se na Piškornici počeo odlagati otpad, a to je bilo 1982. godine. Podsjetili su da je tvrtka Piškornica, od koprivničkog Komunalaca, 2015. godine preuzela upravljanje odlagalištem.
Također, rečeno je da se kroz desetljeća postojanja odlagališta, na i okolo njega nisu kontinuirano pratili svi parametri što je odraz neusuglašene zakonske i operativne regulative. Mjerni instrumenti postavljeni su preplitko te su u prostoru raspoređeni na način da njihovo uzorkovanje ne pruža usporedive podatke.
– I ovakvo uzorkovanje kakvo danas imamo pokazalo je promjenjivost vrijednosti pojedinih parametara – rekao je član radne skupine Nikola Martinaga, inače viši stručni suradnik za zaštitu okoliša zaposlen u tvrtki Piškornica sanacijsko odlagalište.
Na upit je li drastičan rast prisutnosti teških metala poput arsena, cinka i željeza posljedica požara na odlagalištu, odgovorila je Jasna Nemčić Jurec iz Zavoda za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije.
– Rast arsena u podzemnim vodama je u nekim razdobljima očit, ali ta se pojava ne može povezivati isključivo sa odlagalištem. Niz je faktora koji su mogli utjecati na rast tih vrijednosti, a jedan od njih može biti tretiranje okolnih polja pesticidima. Sumnjam da je gašenje požara odnosno tadašnje zalijevanje odlagališta vodom donijelo teške metale u podzemne vode, jer prekratak je period da bi oni došli do te dubine – ustvrdila je Jurec.
Damir Ruk iz tvrtke Koprivnica vode, kazao je da odlagalište Piškornica nema utjecaja na pitku vodu, odnosno crpilište Ivanščak, ali ni na površinske vode, to jest na potok Gliboki.
Govoreći o nesaniranom dijelu odlagališta otpada, Martinaga je rekao da će ono biti dovedeno u red za vrijeme realizacije projekta RCGO Piškornica.
Prisutne novinare je izvijestio da će naručiti izradu prijedloga daljnjeg praćenja stanja voda i tla s jasnim smjernicama o načinu i učestalosti uzorkovanja.