Prošle godine vlasnici vikendica i bajti na takozvanoj staroj Šoderici našli su se u teškoj situaciji. Naime, građevinska inspekcija Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja ustvrdila je da su mnoge građevine tamo ilegalno, bez ikakvih dozvola i papira, te naložila da se do 1. rujna moraju srušiti. Nekima od vlasnika tih skromnih kućica to je značilo i gubitak jedinog krova nad glavom, tako da su bili suočeni s neizvjesnom budućnošću.
Četiri mjeseca nakon inspekcije sve je isto
No danas, više od četiri mjeseca poslije inspekcijskog nadzora i odluke, vizura stare Šoderice nije se promijenila, vikendice su i dalje tamo. Ne mora se prebrojavati da bi se odmah uočilo da se nije rušilo ništa.
Odgovore smo potražili u Županijskoj upravi, Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja, ali i na samom mjestu (ne)rušenja vikendica.
Kako su nam rekli u Županijskoj upravi, neki su vlasnici prošle godine zatražili legaliziranje svojih vikendica.
– Prošle godine, od svibnja do 30. lipnja kad je bio rok za predaju zahtjeva za izdavanje rješenja o izvedenom stanju, zaprimljena su 32 zahtjeva za izdavanje rješenja o izvedenom stanju te su izdana 22 rješenja o izvedenom stanju – kažu u Županiji i dodali da se većina građevina za koje su zaprimljeni zahtjevi nalaze na području katastarske općine Botovo, njih 26, dok je ostalih šest na području katastarske općine Torčec. Za Botovo je izdano 19 rješenja te tri za područje Torčeca.

Obustavljeni postupci
Ministarstvo nas je informiralo da su prošle godine provjerili 80 građevina na tom području i za njih čak 77 donijeli rješenje o uklanjanju. Ipak, kombinacija legaliziranja, podnijetih zahtjeva za legalizaciju, upravnih sporova, ali i vlasnika koji su sve to preskočili i jednostavno sami srušili svoje vikendice dovelo je do toga da je, zasad, ipak većina bajti ostala na obali jezera.
– Mnogi investitori imali su već podnijete zahtjeve za ozakonjenje, a neki su ih podnijeli nakon inspekcijskog nadzora. Onima koji su do sada ishodili pravomoćno rješenje o izvedenom stanju, inspekcijski postupak je obustavljen i to za 27 predmeta. Neki su sami već uklonili svoje objekte, pa su i ti postupci obustavljeni, njih 13. U nekim predmetima još se čeka ishod u postupku ozakonjenja, a nekoliko je investitora započelo uklanjanje, ali nisu u potpunosti izvršili rješenje pa ti inspekcijski postupci nisu još obustavljeni. U tri predmeta pokrenuti su upravni sporovi – objašnjavaju iz Ministarstva.
Dodaju i kako to ne znači da je situacija riješena, a planiraju dodatna postupanja, ako će to biti potrebno.
– Građevinska inspekcija i dalje nadzire to područje i obavlja kontrolne preglede. Nakon okončanja postupaka ozakonjenja ili uklanjanja od strane samih investitora, u preostalim predmetima nastavit će se s prisilnim izvršenjem – upozoravaju oni.

Raca ne napušta svoju kućicu
Jedan od starosjedioca na tom području koji strepi od takve odluke Ministarstva je i Ivan Štefanec, poznatiji i kao Raca. On živi na staroj Šoderici već 26 godina i kada je prošle godine donesena odluka o rušenju građevina, među kojima je i njegova kućica, nije mu bilo nimalo svejedno. Bez nje, postao bi beskućnik.
No njegovi prijatelji i Općina Drnje nisu ga ostavili na cjedilu te su na vrijeme skupili novac i pronašli mu kuću u Botovu. Kada se ispostavilo da od rušenja tako brzo neće biti ništa, jednostavno je ostao gdje je živio četvrt stoljeća i prepustio sve odlukama nadležnih.
– Rekli su da moram srušiti, pajdaši su mi pomogli da nađem drugu kuću, ali nije se dogodilo ništa. Živim i dalje ovdje, nisam ni dana proveo u drugoj kući. Problem je što se trenutačno ne može u njoj živjeti, treba u nju ulagati, a nemam od čega. Imam 1200 kuna invalidske mirovine mjesečno. No, uređujemo je zajedno malo-pomalo, samo treba vremena – rekao je Raca.
I kada stisne zima, kada na Šoderici nema nikoga, on ne napušta svoju kućicu. Struju, kaže, ima od solarnih ploča, grije se na drva, a vodu si donosi koliko mu treba. Društvo mu pravi pas, a i prijatelji svrate pa su dani kraći. Šodericu ne misli napuštati ako ga netko na to ne natjera.
– Lijepo mi je tu. Kada dođe proljeće pecam, sada malo gledam televiziju, pajdaši dođu navečer pa kartamo i kratimo si vrijeme. Puno znači kad imaš dobro društvo – dočarava nam svoj život.
Pokraj njegove još su dvije poluruševne vikendice. Za jednu nam pokazuje da ju je vlasnik krenuo rušiti pa na pola puta stao, a drugi je pak svoju počeo nadograđivati pa isto tako stao kada je došla inspekcija. U svakom slučaju, čini se kako su svi ostavili stanje onakvo kakvo jest i čekaju daljnje poteze nadležnih.
