Moguća gradnja hidroelektrana Molve 1 i Molve 2, o kojoj smo pisali u nekoliko navrata, i dalje potiče protivnike i zagovaratelje projekta na neformalnu javnu raspravu. Ovaj put oglasila se strana koja smatra da će se spomenutom realizacijom projekta grubo narušiti jedina preostala prirodna oaza duž cijelog toka Drave.
Ivana Korn Varga i Branka Španiček, članice World Wildlife Funda (WWF), organizacije koja se bavi zaštitom prirode, u petak su u Drnju predstavile zaključke s nedavno održanog stručnog skupa o dobrobiti rijeke Drave. Na njemu se, među ostalim, govorilo o razlozima zbog kojih bi prihvaćanje odluke o gradnji spomenutih hidroelektrana bilo ravno prirodnoj katastrofi.
– Područje na kojem planiraju realizaciju spomenuta dva projekta proglašeno je biosferom Natura 2000, odnosno podnebljem u kojem se ostvaruje optimalan suživot između čovjeka i prirode. Konkretno, tu živi više od 70 vrsta riba, a dobar dio njih bit će ugrožen gradnjom ovih energetskih postrojenja. To što će biti prokopane takozvane riblje staze, ne jamči opstanak pojedinih vrsta, jer za mnoge od njih treba omogućiti posebne uvjete prelaska iz donjeg u gornji tok rijeke i obrnuto, što je nemoguće izvesti – istaknula je Ivana Korn Varga dodavši da će moguća gradnja elektrana imati iznimno negativan utjecaj na riblji fond, ne samo zbog onemogućavanja migracija riba, nego i zbog uništavanja područja za njihovo mriještenje. Osim riba, rečeno je, stradat će i druge brojne vrste kojima je dom korito i blizina Drave. Među njima je i bregunica, rijetka ptica koja se gnijezdi na vertikalnim obalama rijeka.
– Bregunice koje žive na Dravi znatno sudjeluju u očuvanju tamošnjeg ekosustava. Jedna obitelj ptica dnevno pojede čak 10.000 komaraca – rekla je Korn Varga. Dodala je kako je istina da će gradnja elektrana zaposliti ljude i mehanizaciju, ali to neće potrajati.
– Već po završetku realizacije projekta, odnosno početkom rada hidroelektrana, u objektu će raditi tek nekoliko osoba. Više neće postojati potreba za brojnom radnom snagom, jer sve će biti automatizirano – istaknula je Korn Varga dometnuvši kako u gornjem toku Drave postoji nekoliko desetaka hidroelektrana, ali ni jedna od njih nije građena u zaštićenom području na kojem europski fondovi financiraju razne projekte ne bi li u budućnosti zadržali postojeće stanje.
– Kad bi se na području Hrvatske novac uložio u obnavljanje i modernizaciju postojećih energetski objekata, dobili bismo povećanje proizvodnje električne energije za dodatnih 220 megawatta. Stoga nije jasna potreba da se uništava zaštićeni dio prirodnih bogatstava dok na drugim mjestima postoje neiskorišteni potencijali – riječi su Korn Varga. Inače, prošlotjednom predavanju odazvalo se tek pet osoba što je začuđujuće malo s obzirom na važnost teme o kojoj su govorile Ivana Korn Varga i Branka Španiček. Žalosno je što sami stanovnici Drnja ne pokazuju osobit interes za budućnost svog kraja bez obzira jesu li protivnici ili zagovaratelji gradnje hidroelektrana. Sljedeće predavanje članice WWF-a održat će danas, 11. svibnja, u općinskoj vijećnici u Novom Virju.