Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku raspisalo je natječaj za osiguravanje financijskih sredstava za zapošljavanje dodatnih odgojiteljica i za organiziranje smjenskog rada u vrtićima.
– Promišljamo o smjenskom ili produženom radu vrtića. Održali smo sastanak s Idom Šipek, ravnateljicom Dječjeg vrtića Tratinčica, da vidimo kakve su potrebe. S obzirom na to, provedena je i anketa u Vrtiću – rekla je Ana Mlinarić, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti.
Šipek ističe da je anketirano 576 roditelja djece, a analizom je utvrđeno da 238 djece ima roditelje koji ne rade u smjenskom radu te da 273-oje njih ima jednog ili oba roditelja koji rade u smjenskom radu.
– Radno vrijeme ne odgovara za 42 roditelja, a njih 68 bi željelo popodnevni smještaj – kazala je Šipek. Napomenula je da su se za to izjašnjavali u najvećoj mjeri roditelji koji oboje rade u smjeni, ali i roditelji od kojih je samo jedan u smjeni ili oni koji uopće ne rade smjenski, dakle kod kojih dijete ima biti s kime kod kuće.
– Roditeljima treba omogućiti zbrinjavanje djeteta onako kako je to moguće. Vrlo je važno osvijestiti kod roditelja da njihova potreba nikako ne može biti ispred potrebe djeteta i trebamo se voditi onim što je za djetetovo dobro – naglasila je Šipek. Dodala je da majka koja radi popodne, otac kod kuće, a dijete u vrtiću do 21 sat nikako nije nešto što je za djetetovo dobro te da oba roditelja trebaju podjednako i odgovorno nositi roditeljsku ulogu.
– Roditelji i sami znaju koliko je naporno raditi u smjeni, što to znači za bioritam pojedinca, ali i za cijelu obitelj. Isto to će se dogoditi i toj djeci, tako da moramo svi zajedno odgovorno promišljati o njima. Važno je razmišljati kako da pomognemo obiteljima i kako da istovremeno štitimo dijete – kazala je Šipek.
Napomenula je da je za smjenski rad potrebno formirati posebnu grupu, a 32 su se roditelja izjasnila da bi dijete preselili u takvu grupu. Uz to, istaknula je da su roditelji općenito predlagali da radno vrijeme bude do 21 sat ili 23.30 sati, a bio je i manji broj roditelja koji ne rade smjenski rad, ali putuju na posao u drugi grad pa bi im odgovaralo radno vrijeme do 18 sati. Šipek naglašava da odluku o načinu formiranja popodnevnog rada još nisu donijeli jer su u tijeku sastanci u Gradu Koprivnica.
– S obzirom na to da smo velik vrtić i na mnogo lokacija, to su faktori koji otežavaju moguću organizaciju produženog rada – zaključila je Šipek.
Mlinarić je napomenula da se traži najbolje rješenje, i to ono kojem je na prvom mjestu dobrobit djeteta, a u ponedjeljak se u Zagrebu održava radionica za ravnatelje vrtića upravo o toj temi, u organizaciji resornog Ministarstva, nakon čega će imati više informacija.