Na današnjoj konferenciji za medije Nacionalnog stožera ravnatelj Hrvatskog Zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak uvodno se osvrnuo na cijepljenje te kazao je da je do sada cijepljeno ukupno 16.425 zdravstvenih djelatnika, 15.848 korisnika i zaposlenika domova za starije i nemoćne i 3373 osoba na područjima Sisačko-moslavačke županije.
– Prelazak na drugu fazu prioriteta ovisi o situaciji u županijama, neke su očito riješile prvu fazu, zdravstvene djelatnike i domove, pa mogu prijeći na drugu fazu – kazao je ravnatelj Capak.
Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović obavijestio je javnost kako je donesena nova odluka o granicama.
– Prema novoj odluci pri ulasku u Hrvatsku morat će se pokazati negativan test i biti u izolaciji od 14 dana. Karantena se može skratiti na sedam dana ako osoba sama obavi PCR testiranje. Zbog povećanog broja osoba koje putuju s ciljem dopremanja pomoći uvedena su posebna pravila te će isti moći ući u Hrvatsku temeljem prethodne suglasnosti Stožera bez testa – ističe potpredsjednik Božinović dodavši da će putnici koji ulaze u Hrvatsku iz trećih zemalja imati slične uvjete kao oni koji putuju iz Europske Unije, ali po dolasku ulazak će im se ograničiti na maksimalno 12 sati.
Javnosti se obratio i ministar zdravstva Vili Beroš kazavši kako ga veseli svaka promjena na bolje te kako je po prvi puta nakon 22. studenog pao broj hospitaliziranih osoba ispod 2000.
– Mišljenja sam da uz prisutnu odgovornost građana ove mjere doista djeluju. Nemojte misliti da je ovo kraj epidemije, ali možemo zaključiti da ove naše balansirane mjere daju rezultate i to je pobjednička formula u borbi protiv ove epidemije, ali usprkos tome, oprezni moramo biti i dalje – istaknuo je ministar Beroš te se ukratko osvrnuo na zatvaranje zagrebačke Arene dodavši da danas tamo ima 12 bolesnika i da se ona još neće zatvarati, već će se o tome razgovarati kada dođe vrijeme za to.
– U ovom trenutku nastojimo dalje držati pod kontrolom sve elemente koji utječu na zarazu. Ostanimo dalje odgovorni i oprezni – poručio je ministar Beroš.
Na temu posljedica koronavirusa osvrnula se ravnateljica zagrebačke Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević Alemka Markotić te istaknula da se poslije koronavirusa događaju različite posljedice koje svakako treba pratiti. Kazala je da je izašla jedna studija u medicinskom časopisu Lancetu koja je obuhvatila najduže razdoblje i najviše ispitanika.
– Pratili su oko 1733 bolesnika šest mjeseci. Zabrinjavajuće je da je čak 76 posto bolesnika praćenih imalo barem jedan od nekakvih simptoma koji su utjecali na kvalitetu života i zdravstveno stanje. Ono što je najčešće zabilježeno je jedan jako izražen umor i slabost mišića i to kod čak 63 posto bolesnika, a njih 26 posto imalo je probleme sa spavanjem, dok je 23 posto imalo određene psihičke tegobe – istaknula je ravnateljica Markotić.