U moru sumornih globalnih vijesti vezanih uz krvavu rusku agresiju na Ukrajinu i galopirajuću inflaciju koja se prelila i u našu zemlju i naš kraj, žilavo koprivničko gospodarstvo realizira nove važne investicije.
Ovaj smo tjedan, tako, svjedočili otvorenju novog pogona za punjenje limenki u koprivničkoj pivovari Carlsberg. Investicija je vrijedna oko 26 milijuna kuna, otvorila je više od 20 novih, održivih radnih mjesta. Istodobno, sjajne vijesti stižu i iz Podravke: gradi se nova tvornica tjestenine i veliki, automatizirani logističko-distributivni centar. Obje će investicije značiti i nova zapošljavanja.
Uz nastavak provedbe brojnih investicija u tehnološku obnovu i modernizaciju, Podravka je u ožujku započela pripreme za proširenje i modernizaciju tvornice juha i vegete. U Podravki tumače kako će to omogućiti sigurnost i stabilnost u raspolaganju strateškom sirovinom, industrijskom tjesteninom za juhu, i stvoriti nove tržišne prilike u tom segmentu.
– Tehnologija i postrojenja već su naručeni, a početak građevinskih radova planira se najesen. U prvom kvartalu pokrenuta je investicija u proširenje tvornice. Navedenom investicijom osigurat će se stabilnost i sigurnost u raspoloživosti industrijske tjestenine kao strateške sirovine u proizvodnji juha, koja je jedna od najprofitabilnijih kategorija prehrambenog portfelja proizvoda. Kod tvornice juha i Vegete potrebno je napomenuti da će već pokrenuta investicija u liniju za pakiranje masnih kocki biti dovršena do kraja godine u skladu s planom investicija – tumače u Podravki.
Dvije velike investicije u obnovu poslovne zgrade i izgradnju logističko- distributivnog centra napreduju prema planu, a investicije u klimatizaciju tvornica u cijelosti će se dovršiti do kraja svibnja, kažu.
– Projekt izgradnje novog logističko-distributivnog centra u Koprivnici provodi se prema planu. U tijeku je izrada idejnog rješenja, a u nadolazećem razdoblju planira se narudžba tehnologije i projektiranje radi započinjanja građevinskih radova u jesen 2022. godine, dok će rok dovršetka investicije definirati razdoblje za isporuku tehnologije. Izgradnjom LDC-a grupa Podravka povećat će svoju učinkovitost u logističko-distributivnom segmentu poslovanja optimizacijom broja skladišnih prostora, minimizacijom internog transporta te većom kontrolom troškova. Također, navedeno će imati i pozitivan utjecaj na okoliš zbog smanjenja ugljikova dioksida – napominju u koprivničkoj kompaniji.
Kako doznajemo, Podravki godišnje treba oko 10.000 tona tjestenine za vlastite potrebe. Manji dio podmiruje proizvodnjom unutar grupe, odnosno iz tvornica slovenskog Žita i češkog Lagrisa, a veći dio od vanjskih partnera. Nova tvornica trebala bi biti kapaciteta oko 15.000 tona godišnje. Za nju će biti potrebna pšenica, odnosno brašno visoke kvalitete.
Podravka troši tisuće tona tjestetnine za svoje proizvode poput juha, gotovih jela, Talianette. Samu tjesteninu pak prodaje pod brandovima Zlato polje, Lagris i Podravka. Proizvodi se u Podravkinim tvornicama u Češkoj i Sloveniji. Gradnja nove tvornice, u svakom slučaju, sjajna je vijest za Koprivnicu i Podravinu. To znači nova radna mjesta, ali i veći otkup kvalitetnije durum pšenice koja sadrži 50 posto više bjelančevina od obične. Inače, prvi ulazak u biznis sa tjesteninom Podravka je napravila preuzimanjem češke tvrtke Lagris koja, uz to, pakira rižu i grahorice. No, Lagrisu u posljednje vrijeme ne ide najbolje. Lani su, primjerice, ostvarili oko 170 milijuna kuna prihoda, što je pad od oko 2 posto.
Lagris je prošle godine poslovao s gotovo 13 milijuna kuna gubitka. Godinu ranije, ostvaren je minus od 6 milijuna kuna i to je već ozbiljan poslovni problem za tu koprivničku tvrtku sa sjedištem u inozemstvu. Ni slovensko Žito ne stoji baš najbolje. Prošle godine grupa Žito imala je ukupne prihode od 730 milijuna kuna uz gubitak od 6 milijuna kuna.
No, to nisu jedine značajne investicije koje je Podravka već pokrenula ili ih planira pokrenuti vrlo brzo. Do jeseni, primjerice, očekuje se početak rada sunčane elektrane na lokaciji Danica, čime se dodatni fokus stavlja na korištenje obnovljivih izvora energije, kako bi se povećala energetska učinkovitost i udio obnovljivih izvora u proizvodnji električne energije.
Pokrenute su i važne investicije u nove proizvodne linije u tvornici Kalnik u Varaždinu, i to linije za preradu, linije za punjenje te preseljenje linija iz tvornice Umag. U Podravki otkrivaju kako će biti realizirane do kraja 2022. godine, a rezultirat će podizanjem stupnja proizvodne djelotvornosti i stvaranjem preduvjeta za proizvodnju inoviranih proizvoda.
Osim toga, pokrenuta investicija u liniju za proizvodnju ekstrudiranih proizvoda u Tvornici Koktel peciva imat će očekivani završetak u trećem kvartalu ove godine. Investicijski ciklus uključuje i Podravkine tvrtke izvan Hrvatske, gdje imaju investiciju u izgradnju protočne komore za dizanje tijesta u pekari Vrhnika u Sloveniji radi povećanja kapaciteta opreme i poboljšanja uvjeta rada zaposlenika.
Tu je i investicija u silose za skladištenje mahunarki u kompaniji Lagris u Češkoj radi smanjivanja troškova održavanja i logistike te povećanja kapaciteta skladištenja. Investicija u poljoprivrednu mehanizaciju i navodnjavanje na području Hrvatske pak provodi se u skladu s planom te se završetak očekuje do kraja lipnja, odnosno prije početka sezone. Cilj je investicije smanjenje troška nabave sirovina i usluga agrotehničkih operacija te povećanje samodostatnosti i smanjenje ovisnosti o uvoznim sirovinama.
Također, grupa Podravka ulaže i u modernizaciju teretnog voznog parka koji će rezultirati smanjenjem troškova održavanja te povećanjem učinkovitosti, pravodobnosti i pouzdanosti prijevoza i distribucije proizvoda. Investicija u klimatizaciju proizvodnih pogona u Koprivnici i Varaždinu dovršava se sukladno definiranim rokovima, dok se radovi na rekonstrukciji i modernizaciji upravne zgrade u Koprivnici odvijaju prema planu i dovršetak radova očekuje se do kraja srpnja, zaključuju u koprivničkoj kompaniji.
Ove i iduće godine, kako doznajemo, u Podravki se očekuju kapitalni izdaci na razini od oko pola milijarde kuna, u prosjeku po 250 milijuna kuna godišnje. Najznačajnija investicija svakako će biti novi veliki logističko-distributivni centar u industrijskoj zoni Danica, a procjenjuje se kako će koštati više od 100 milijuna kuna. U obnovu poslovne sedmerokatnice investirat će se oko 88 milijuna kuna.
Tekst: Robert Mihaljević