Darko Koren, koprivničko-križevački župan, u utorak je održao sastanak s predstavnicima Hrvatske liječničke komore, na čelu s predsjednikom Trpimirom Golužom.
Tom prilikom predstavljene su informacije vezane uz položaj liječnika u Koprivničko-križevačkoj županiji u sklopu projekta Partnerstvo za zdravlje te ostale aktivnosti s ciljem ostanka liječnika u Hrvatskoj.
Sastanku su prisustvovali i Ratimir Ljubić, zamjenik župana, Mario Rajn, gradonačelnik Križevaca, Mišel Jakšić, gradonačelnik Koprivnice, Mato Devčić, ravnatelj Opće bolnice Dr. Tomislav Bardek, Draženka Vadla, ravnateljica županijskog Zavoda za javno zdravstvo Draženka Vadla, Mirjana Hanžeković, ravnateljica županijskog Zavoda za hitnu medicinu, Marija Krajina, ravnateljica županijskog Doma zdravlja te ostali suradnici.
Koren je istaknuo da je Koprivničko-križevačka županija odlučila napraviti konkretne korake kojima će se utjecati na rješavanje problema odljeva zdravstvenih djelatnika.
– Zdravstvena zaštita je jedan od temeljnih civilizacijskih dosega te želimo u okviru naših mogućnosti reagirati i usporiti negativne procese. Zadali smo si napraviti bazu podataka s pregledom liječnika, kako bismo mogli vidjeti tko se i na koji način može uključiti, a razgovarali smo o nekoliko modela, primjerice subvencioniranju kamata na kredite za kupnju stanova za liječnike. Sličan smo model već primjenjivali u sektoru gospodarstva, a zajedničkim sudjelovanjem mogli bismo polučiti dobre rezultate glede ostanka liječnika u ovom kraju – rekao je Koren i pritom zahvalio Dubravku Mišiću, predsjedniku županijskog Povjerenstva Hrvatske liječničke komore, ravnateljima naših zdravstvenih ustanova i gradonačelnicima na podršci.
Dodao je da se Županija želi priključiti inicijativi Hrvatske liječničke Komore i sudjelovati u procesu očuvanja najvažnijeg dijela zdravstvenog sustava.
S druge strane, Goluža je naglasio kako je projekt Partnerstvo za zdravlje nastao na temelju istraživanja kojim je obuhvaćeno 1500 mladih liječnika, od kojih je njih 60 posto izjavilo kako bi iselilo iz Hrvatske, njih 30 posto razmišlja o tome, dok se za ostanak odlučilo svega 10 posto.
Napomenuo je da rješavanje problema vide u tri smjera: ojačati pravnu sigurnost, unaprijediti stručno usavršavanje te unaprijediti svakodnevni život liječnika.
Podršku inicijativi dali su i Rajn i Jakšić, istaknuvši kako je potrebno zajednički djelovati na privlačenju mladih obitelji, kao i stručnjaka iz svih područja, a posebno liječnika te kako će se uključiti u inicijativu, u skladu s potrebama na svom području i mogućnostima.