Koprivničanci će za odlaganje otpada dobiti novo reciklažno dvorište u Herešinu

Građani Koprivnice i okolice s početkom nove godine svoj će otpad moći odlagati na još jednoj, potpuno novoj lokaciji pa će tako osim na postojećem reciklažnom dvorištu u Dravskoj isto to moći obaviti u Herešinu, na lokaciji nadomak kompostišta i pročistača otpadnih voda.


Projekt izgradnje i opremanja novog, suvremenog reciklažnog dvorišta predstavljen je danas u gradskoj upravi. Otvaranjem još jednog reciklažnog dvorišta omogućit će se kvalitetnije i učinkovitije gospodarenje otpadom. Ukupna vrijednost projekta je 5,2 milijuna kuna od čega je 85 posto iznosa sufinancirano iz Kohezijskog fonda Europske unije, dok je ostatak osigurao Grad Koprivnica.

Izvođač radova, Komfort d.o.o. jučer je uveden u posao, a nakon što sve predradnje budu gotove, reciklažno dvorište opremit će Tehnix d.o.o. iz Donjeg Kraljevca. Posao bi trebao biti završen do kraja godine i s novom godinom predan Komunalcu na upravljanje.

Gradonačelnik Mišel Jakšić projekt je najavio kao početak oluje radova koja će se uskoro podići u Koprivnici.

Nataša Tetec, predsjednica Uprave Komunalca pojasnila je kako se Koprivnica i okolica polako, ali sigurno približavaju cilju, da do 2022. godine odvajaju 60 posto mase komunalnog otpada. Trenutno smo prema podacima Fonda za zaštitu okoliša za prošlu godinu na visokom četvrtom mjestu svih gradova sa stopom od 42,63 posto razdvajanja.


– Na današnji dan prema našim izračuna smo na stopi od 51 posto odvajanja što je veliki uspjeh u samo godinu dana – istaknula je Tetec zahvalna svim građanima koji su prepoznali potrebu odvojenog prikupljanja otpada.

Projekt novog reciklažnog pokriva administrativno područje grada Koprivnice i okolnih naselja Bakovčica, Draganovec, Herešin, Jagnjedovec, Kunovec Breg, Reka, Starigrad i Štaglinec odnosno ukupno obuhvaća nešto manje od 31 tisuću stanovnika i gotovo 11 tisuća kućanstava.

Dubravka Horvat iz Uprave Komunalca pojasnila je kako će novi objekt ponuditi i nove kvalitete, novi prostor za radnike, veći komposter i prešu, ali i novost u obliku kolne vage za vozila mase 40 tona.

Novo će biti veće od postojećeg i prostirat će se na 2700 prostornih metara.

– Bit će opremljeno posebnim spremnicima i kontejnerima za sve vrste otpada pa i tankvanom u kojem se privremeno skladišti tekući otpad – kazala je Horvat te dodala kako će ispod ovog spremnika biti postavljen poseban vodonepropusni sloj kako otpadne vode ne bi zagadile okolno tlo.


Horvat je ovom prilikom apelirala na građane da ne odvoze otpad u prirodu nego pozovu Komunalac, kako bi očuvali zdravlje nas i generacija za nama.

Bitno za znati je da se otvaranjem novog reciklažnog, ono staro u Dravskoj neće „ugasiti“ već će se prenamjeniti u svojevrsnu predsortirnicu za razvrstavanje plastičnog otpada. Građani još uvijek nisu u potpunosti savladali što sve ide u plastiku, pa u žutim vrećama često završe omoti od grickalica, prljava folija i celofan koji tamo ne spadaju pa je potrebno još jednom pregledati i sortirati kako bi se plastika ponudila dalje na tržišnu prodaju.

Tetec je ovom prilikom istaknula kako danas postoji veliki problem s burzom otpada, no bez obzira na sve, Komunalac od građana prikuplja sve vrste, neovisno o cijeni njegovog konačnog zbrinjavanja.

– Po pitanju plastike najveći problem je nastao kad je Kina rekla da ne želi više plastiku iz EU. Ona sad ostaje ovdje i ne znamo što bi s njom, a prije godinu i pol se još mogla prodavati kao roba na tržištu i na taj način bi pokrivali troškove zbrinjavanja. Danas imamo problem i sve veće troškove. Postoji zbrinjavatelj, firma koja preuzima svu plastiku za koju plaćamo 350 kuna po toni, a lampaša 1200 kuna po toni – objasnila je Tetec te dodala kako od 19 različitih vrsta otpada burza donekle postoji samo za papir.

– Tu pokrivamo troškove zbrinjavanja kad ga dalje prodajemo, ostalih 18 vrsta se ne pokrivaju. Ono što često čujemo da građani sakupljaju, a komunalci zarađuju na otpadu, nije točno. Ne zarađuju, prodajom papira ne pokrijemo ni trećinu troškova zbrinjavanja na reciklažnom dvorištu. Za neke vrste otpada postoji samo jedna firma koja ga otkupljuje i često je upitno da li takve firme trebaju u tom trenutku to što vi to nudite – rekla je predsjednica Uprave Komunalca.

Đuro Horvat iz Tehnixa zahvalio je na prilici da u Koprivnici napravi najbolje reciklažno dvorište u Hrvatskoj, odnosno sustav reciklaže koji će otpad pripremati za tržište, bez odlaganja.

– Cijeli svijet se razvijao u dva pravca, prvo smo razvijali sirovine, a problem je da se nije istovremeno razvijao i sustav njihove reciklaže. Kroz određene tehnologije otpad treba vratiti u sustav cirkularne ekonomije – kazao je Horvat te pozvao gradonačelnika Jakšića da obiđe pogone Tehnixa u Donjem Kraljevcu koji zapošljava stotinjak Koprivničanaca.

Horvat je na kraju obećao u Herešinu napraviti sustav gospodarenja otpadom koji će biti u skladu s direktivama EU, od tamo se financirati i biti na ponos, a ne sramotu građanima.

Vezani članci

Najčitanije