Besplatan vrtić za svu djecu standard je koji su osigurala samo četiri grada u Hrvatskoj

  • Roditelji u Đurđevcu za vrtić izdvajaju najmanji iznos, dok roditelji iz Križevaca plaćaju najviše, Koprivničanci su negdje u zlatnoj sredini. No, od 1. siječnja neke će se stvari promijeniti

Belišće, Obrovac, Sinj, Umag i Vrlika su jedini gradovi u Hrvatskoj koji su unutar svojih budžeta izdvojili potreban novac te osigurali uslugu besplatnog vrtića za sve mališane koji zadovoljavaju uvjete, piše Gradonačelnik.hr.
Razlike među ostalim gradovima su enormne i kreću se od 26 do 135 eura, a k tome su ponegdje i liste čekanja obeshrabrujuće duge zbog čega popularni baka ili djed servis i dalje ostaje aktualan.
Kakvo je stanje u tri grada u županiji?


Treća su besplatna

U Gradu Koprivnici ekonomske cijene vrtića su različite pa tako primjerice u Dječjem vrtiću Tratinčica ekonomska cijena iznosi 236 eura za cjelodnevni boravak, te 216 eura za poludnevni boravak, s time da Grad za svako dijete na smještaju u svim vrtićima na području grada izdvaja 146 eura mjesečno.
– Iznos koji plaćaju roditelji je razlika između ekonomske cijene vrtića i iznosa mjesečne participacije koje mjesečno izdvaja Grad Koprivnica za svako dijete na smještaju – ističu iz Grada.
Roditelj za smještaj u gradskom vrtiću mjesečno izdvaja 90 eura, a za poludnevni izdvajaju 70 eura, dok je iznos nešto veći u privatnim vrtićima zbog veće ekonomske cijene. U Dječjem vrtiću Igra ekonomska cijena je 245,54 eura pa tako tamo roditelji mjesečno za svoje dijete izdvajaju 99,54 eura. U Dječjem vrtiću Sv. Josip ekonomska cijena iznosi 239 eura, a iznos od 93 eura plaćaju roditelji.
– Iznos koji plaćaju roditelji dodatno se može umanjiti za 50 posto, odnosno 100 posto, drugim riječima Grad Koprivnica za određenu djecu vrtićke dobi u cijelosti pokriva troškove smještaja u vrtiću – ističu iz Grada dodavši kako se umanjenje iznosa participacije roditelja za 50 posto može ostvariti za drugo dijete iz iste obitelji pod uvjetom da je prvo dijete u dječjem vrtiću ili kod dadilja, za dijete s teškoćama u razvoju, za dijete roditelja osoba s invaliditetom ili korisnike osobne invalidnine, prava na doplatak za pomoć i njegu u punom iznosu…

Razlike među ostalim gradovima su enormne i kreću se od 26 do 135 eura, a k tome su ponegdje i liste čekanja obeshrabrujuće duge

Potpuno besplatan vrtić mogu ostvariti roditelji trećeg ili svakog sljedećeg djeteta iz iste obitelji kao i djeca iz težeg ekonomskog statusa.
– Ekonomska cijena Dječjeg vrtića Križevci, kojemu je Grad osnivač, iznosi 275,40 eura, od čega 40 posto plaćaju roditelji, odnosno 110 eura mjesečno – kazali su nam iz križevačke Gradske uprave te dodali da roditelji za drugo dijete ostvaruju 20 posto popusta, a za treće i svako daljnje dijete vrtić je besplatan.
Grad kroz program javnih potreba osigurava 132,72 eura po djetetu za sve vrtiće na području grada kojima nije osnivač, a koji imaju jasličke skupine, dok za dječji vrtić bez jaslica osigurava 119,45 eura.

Veće sufinanciranje


– Od 1. siječnja 2024. godine mi ćemo povećati sufinanciranje za 30 eura po djetetu. Vrijedi spomenuti i da će država na taj iznos dodatno izdvajati 55 eura po djetetu – rekli su u Križevcima, gdje je ekonomska cijena u DV Zraka sunca 284 eura.
Roditelji plaćaju 151,28, a Grad 132,72 eura. Popust za drugo dijete je 30 posto, a za treće i svako daljnje dijete u vrtiću popust iznosi 50 posto. Ekonomska cijena DV sv. Josipa iznosi 225,63 eura, od čega roditelji plaćaju 106,18, a Grad 119,45. Popust za drugo dijete je 30 posto, a treće i svako daljnje dijete u vrtiću je besplatno. U DV Čarobna šuma roditelji za svoje dijete izdvajaju 167,28 eura, a Grad 132,28. Ekonomska mu je cijena čak 300 eura.
U Đurđevcu djeluje jedino Dječji vrtić Maslačak čija ekonomska cijena po djetetu iznosi 294,22 eura. Roditelji jednog djeteta mjesečno moraju izdvojiti 66,36 eura, za drugo dijete 39,82, a za treće i svako sljedeće vrtić je besplatan. Roditelji udomljenog djeteta vrtiću mjesečno plaćaju 33,18 eura, a samohrani roditelji iz svog džepa moraju dati 39,82 eura. Ostalu razliku sufinancira Grad iz svog proračuna. Matea Konfic

GLAS PODRAVINE

Vezani članci

Najčitanije