Županijski skupštinari okupili su se u koprivničkoj Gradskoj vijećnici kako bi raspravljali o dvadesetak točaka dnevnog reda. Na šestoj sjednici aktualnog saziva Županijske skupštine sve je počelo godišnjim izvješćem župana Korena o izvršenju proračuna za 2021. godinu.
– Prihodi i primici u 2021. godini planirani su u iznosu od 847,5 milijuna kuna, a njihovo ostvarenje iznosi 728 milijuna kuna, odnosno 85,9 posto godišnjeg plana. S druge strane, ukupni rashodi i izdaci izvršeni su u ukupnom iznosu od 720,6 milijuna kuna, što je 85,5 posto od planiranih za prošlu godinu. Prema godišnjem obračunu utvrđen je višak iz tekućeg razdoblja od 7,6 milijuna kuna – rekao je župan u obrazloženju koje je trajalo poduže. Kad se sve zbroji i podcrta ispadne da je u proračunu bio manjak od 47,7 milijuna kuna, a najveći gubitnik jest Opća bolnica Dr. Tomislav Bardek, iako je ove godine ostvaren višak od 5,2 milijuna kuna. Zbog prenesenih gubitaka iz prijašnjih godina pred milijunskim iznosom i dalje je minus.
Za raspravu su se javili SDP-ovi vijećnici Tomislav Golubić, Marko Fucak i Mladen Kešer. Predsjednik županijskog SDP-a Tomislav Golubić predbacio je županu da ovo nije proračun za koju su glasali, postoje stavke koje imaju realizaciju nula posto, poput linijskog prijevoza, Piškornice, neutrošenih sredstava i energetske obnove Florijanskog trga. Upitao se zašto se proračun ne ‘popegla’ na kraju godine ako znaju da je nešto nemoguće realizirati.
Njegov stranački kolega Marko Fucak dotaknuo se (ne)realizacije projekata energetike i prometne infrastrukture za koje je bilo namijenjeno 17,5 milijuna kuna, a ostali su na realizaciji od 0,29 posto.
– Druge županije ulažu u energetiku, sunčane elektrane, zelene politike, a mi nismo na toj razini, to nije dobro. Najveći nam je doseg što je Županija kupila Toyotu Hybrid, županovo vozilo koje troši 4,3 litre na 100 kilometara. Očito smo ovdje zakazali – izjavio je Fucak za govornicom, a pričao je i o linijskom prijevozu, odnosno srednjoškolcima s Brodića koji čekaju autobus i po šest sati dnevno, isto koliko provedu na nastavi, pa imaju vremena samo za obrok i spavanje uoči novog dana. Mladen Kešer poželio je da proračun bude pun različitih ideja, programa i investicija, a spočitao je županu da je na plaće otišlo više od 60 posto proračuna.
U svojoj replici župan Koren Kešera je nazvao teatralnim, te da je njegov govor bez ikakve podloge, pa se dotaknuo linijskog prijevoza.
– Ove godine potpisan je ugovor, druga smo županija u Hrvatskoj koja je to potpisala. Vratili smo 80-ak linija, putuju srednjoškolci, imamo razne subvencije, to je bio zahtjeva proces i nije primjereno da se o njemu tako raspravlja. To je najznačajniji projekt koji smo napravili uz brojne druge investicije. Tako da ne razumijem čemu kritika tog projekta – rekao je Koren odgovarajući Fucaku.
S obzirom da većina oporbe nije došla, stigla su samo dva vijećnika Lackovićevih Nezavisnih i šest SDP-ovih, godišnje izvršenje proračuna podržano je s 19 glasova ‘za’, šest ‘protiv’ i dva suzdržana.
Nadalje, puno rasprave izazvala je Opća bolnica Dr. Tomislav Bardek, odnosno kupnja parcele na Šoderici. Bolnica tamo već posjeduje zemljište od 130 kvadrata, a novu parcelu, odmah do te već posjedovane, ponudila je Općina Legrad za nekih 39.000 kuna.
S obzirom da je bolnica najveći uteg županijskom proračunu, mnogi su se pitali odakle sad odluka da se novac utroši na nepotrebnu parcelu. SDP-ov Tomislav Golubić pitao se što bolnica tamo planira i kako kuju planove o kupnji nečeg kad već imaju poveći dug. Čak je i Kristina Škoda Vajdić, članica HSS-a, koalicijskog partnera vladajuće većine, izašla za govornicu i kazala kako neće podržati ovaj prijedlog.
Župan Koren u obrazloženju je objasnio da se radi o parceli koju će platiti malo, pa ju u budućnosti pokušati prodati za više, ali i kako ima interesa za razvoj edukacijskih programa na tom mjestu, raspitivala su se i sveučilišta.
– Država i njene institucije bi se trebale rješavati, a ne kupovati dodatnu imovinu. Zasigurno bolnici nije u interesu turistička djelatnost, posebno što edukacijski centar postoji i ne treba joj drugi na 15 kilometara od bolnice – rekla je Škoda Vajdić. Prijedlog je na kraju uspješno izglasan.
Nije se moglo bez daljnje rasprave o radu bolnice, posebno kad je na red došla točka o izvješću rada bolnice. Ravnatelj Mato Devčić (HDZ) kazao je kako se vidi pozitivan rezultat koji je ponajviše posljedica uplata iz državnog i županijskog proračuna kako bi se amortizirala dugovanja prema veledrogerijama.
– Sve 64 hrvatske bolnice dominantno troše novac iz tekućeg poslovanja za bruto mase plaće, a ono u našem slučaju iznosi ukupno 75 posto svih naših rashoda, taj udio će se nešto i povećati jer je potpisan sporazum Vlade i sindikata za daljnje povećanje plaća, nadamo se da će to pratiti i povećanje prihoda od zavoda za osiguranje – rekao je Devčić pa dodao da je bolnica ispoštovala i isplatila sve dogovoreno, prekovremene i brojne druge stavke.
– Opća bolnica ima 154 liječnika, odnosno 90 specijalista i 54 specijalizanta, što je vrlo dobra brojka u usporedbi sa stanjem prije pet, šest godina kad smo imali 41 specijalizanta i 143 specijalista. Odlazak stručnjaka zdravstvenog kadra nije utjecao na poslovanje bolnice – rekao je. Prigovor na rad bolnice imala je Jadranka Lakuš iz redova Nezavisnih navevši kako bolnica ima status prijatelja djece no u praksi zapravo nije.
– Zarazna u Zagrebu primala je djecu pozitivnu na virus, za razliku od koprivničke bolnice. Ima situacija gdje su dojilje morale ostaviti djecu samu na odjelu. Nekoliko upornih mama uspjele su se izboriti da ostanu uz svoje bebe, neke su morale nositi izdojeno mlijeko na odjel. Da li vama bilo dovoljno 15 minuta s vašim bolesnim djetetom? Kako u 15 minuta razbiti dječju tjeskobu, tugu, dječju patnju i bol i sve što proživljava kad leži u krevetu? 15 minuta nije dovoljno, razgovarali smo s psihologom koji kažu da je tih 15 minuta toliko stresno za tu djecu – pitala je J. Lakuš ravnatelja Devčića stalno gledajući u njega pa poslala apel svima u skupštini da se majkama dozvoli boravak na koprivničkoj pedijatriji, ali i ukine vrijeme trajanja posjete.
– Nije riječ o tisuću majki, tim više što su mame triput cijepljene, imaju covid potvrdu, veći su rizik sestre koje se druže i putuju okolo po seminarima – kazala je Lakuš i poentirala rekavši da se s dječjim zdravljem ne treba poigravati kao da je igračka. Ravnatelja Devčića i njegov rad te rad bolnice pohvalio je Mijo Bardek (Nezavisni), no najavio je da će ostati suzdržani jer je bilo prostora za poboljšanje, odnosno zbog financijskih rezultata.
Kristina Škoda Vajdić (HSS) zazvala je renovaciju rodilišta postavivši pitanje zašto sve više rodilja odlazi u Čakovec i susjedna rodilišta, ali i je li moguće provesti siguran carski rez s obzirom da lift ne radi.
– Renoviranje rodilišta je u planu, to ćemo napraviti sljedeće godine iz vlastitih izvora. U zadnjih šest godina uložili smo u pedijatriju šest milijuna kuna, povećali je s 320 na 800 kvadrata, uredili pet apartmana za boravak osmero djece s roditeljima, plus više soba s foteljama za boravak roditelja – odgovorio je. Između ostalog, spomenuo je i mogućnost povratka epiduralne analgezije, što ponajviše ovisi o osoblju. Dodajmo kako će Odlukom Županijske skupštine Ljekarna Križevci i Ljekarna Koprivnica sada svoje proizvode moći prodavati putem interneta, sve osim lijekova na recept. Njihovoj djelatnosti dodala se ona ‘promet na malo putem interneta’.