Kukuruz i grožđe će biti kvalitetni, voćari su imali problema s mrazem, a proizvođače uljane repice muči nedostatak zaštitnih sredstava

Ovoga proljeća i ljeta imali smo najrazličitije meteorološke uvjete koji su poljoprivrednicima uvelike otežavali rad, zaštitu i uzgoj poljoprivrednih kultura. Za sjetvu kukuruza još se uvijek odlučuju mnogi podravski ratari i ove godine nisu u tome pogriješili, jer je, kažu nam stručnjaci Savjetodavne službe, u dobrom stanju i u skladu s tim, očekuju se dobri prinosi i kvaliteta zrna. Vinogradari se pripremaju za berbu grožđa i dobro je što ove godine u većini vinograda nije bilo problema s jačim napadom plamenjače, pepelnice ili botritisa te je grožđe uglavnom kvalitetno i zdravo.


-Doduše u nekim smo vinogradima zabilježili jaču pojavu apopleksije vinove loze tijekom ljetnih mjeseci. Posljednjih dana u pojedinim nasadima problem predstavlja octena mušica ploda koja grožđe napada neposredno pred berbu i izaziva pojavu kisele truleži. Na terenu vidimo da dio malih vinogradara još uvijek ne vodi dovoljno računa o zlatnoj žutici vinove loze i suzbijanju njenog prenosnika američkog cvrčka i svakako bi tome ubuduće trebalo posvetiti više pozornosti – ističe Željkica Oštrkapa-Međurečan, viša stručna savjetnica za zaštitu bilja Savjetodavne službe.

FOTO: Ove su godine u Podravini značajno povećane površine pod suncokretom/arhiva, SANDRA ŠPOLJAR

Žetva žitarica je iza nas i poljoprivrednici su uglavnom bili zadovoljni kvalitetom pšenice, za razliku od njezine otkupne cijene. Prinosi pšenice i ječma bili su prilično visoki, ali proteini su kod pšenice bili nešto niži što je utjecalo na dodatno smanjenje otkupne cijene. U ovo doba godine radno je i u voćnjacima. U nasadima koji nisu stradali od mraza prinosi i kvaliteta voća su zadovoljavajući.

-Prinosi višanja i šljiva bili su prilično visoki, no nažalost mnogo je nasada u kojima je berba izostala ili je urod zbog mraza značajno umanjen. Ipak nekih većih problema u zaštiti voća nije bilo, a i neki su se štetnici javili u manjem broju od očekivanog, primjerice orahove muhe čija je brojnost značajno smanjena u odnosu na prošlu godinu, pa će i napadnutih plodova biti manje. Zanimljivo je da smo ove godine ponovno zabilježili pojavu bakterijske paleži jezgričavog voća u nasadima jabuke dok je posljednjih godina gotovo i nije bilo – ističe Oštrkapa-Međurečan.

Ratari sve više odustaju od sjetve uljane repice, s obzirom da se više ne smiju upotrebljavati zaštitna sredstva koja su godinama koristili. Žele li je i dalje proizvoditi, morat će se okrenuti većem korištenju preventivnih agrotehničkih mjera i uvođenju novih nekemijskih.


-Uljanu repicu napada repičin sjajnik koji je na našem području rezistentan na većinu dostupnih insekticida i to proizvođačima predstavlja veliki problem. Mnoga su sredstva za zaštitu bilja već izgubila dozvolu, a moguće je da će dozvolu izgubiti još neke aktivne tvari. Sve to otežava uzgoj nekih poljoprivrednih kultura među kojima je svakako i uljana repica. Kad govorimo o repičinom sjajniku onda bi tu jedna od mjera moglo biti usijavanje lovnih biljaka – smatra naša sugovornica.

FOTO: Očekuje se da će kukuruz biti dobre kvalitete/PIXABAY.COM

Iako su podravski poljoprivrednici desetljećima bili vjerni uzgoju kukuruza i pšenice, proteklih godina se na ovdašnjim poljima sve više pojavljuju i nove kulture. Ove godine dio njih se okrenuo i proizvodnji suncokreta kojeg dosad tu gotovo i nije bilo, no novih je kultura najviše u voćarskoj proizvodnji. Podižu se tako nasadi lijeske koja se u većini slučajeva proizvodi na ekološki način, a tu su i orasi, divlje ruže, borovnice i haskap.

O zaštiti se često konsultiraju sa stručnjacima.

– To je i razumljivo, jer pojava korova, bolesti i štetnika uvelike ovisi o vremenskim uvjetima te se svaka godina po nečemu razlikuje. Javljaju se i novi štetni organizmi dok je s druge strane sredstava za zaštitu bilja sve manje. Stoga upravo zaštita poljoprivrednih kultura postaje sve veći izazov i u konvencionalnoj i u integriranoj i u ekološkoj proizvodnji – zaključuje Željkica Oštrkapa-Međurečan.

Većina ratarskih kultura je sada u fazi zriobe dok se uljana repica sije ili je već u fazi nicanja i pojave kotiledona odnosno sjemenskog lista.


Vezani članci

Najčitanije