Nedavna analiza broja nezaposlenih po gradovima u Republici Hrvatskoj koju je sastavila IT tvrtka Coin na temelju podataka Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje i Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, pokazala je zanimljive rezultate koji se odnose na pad stope nezaposlenosti u Križevcima i Đurđevcu. Naime, oba grada našla su se među deset gradova s najboljim rezultatima. Koprivnice, za sada, nema u popisu.
Križevci su na prvom mjestu ljestvice kojom se iskazuje pad stope nezaposlenosti od prosinca 2016. do prosinca 2017. godine. Taj je grad u spomenutom razdoblju zabilježio čak 43 postotni pad broja nezaposlenih.
Đurđevac je na devetom mjestu s gubitkom 32 posto nezaposlenih.
Komentar ovakvih naizgled dobrih rezultata zatražili smo od gradonačelnika Križevaca Maria Rajna te njegovog đurđevačkog kolege Hrvoja Jančija.
Obojica su se složila da prezentirani rezultati ne odražavaju u potpunosti pravo stanje na tržištu rada, odnosno sami ne mogu biti temelj za bezrezervno slavlje. Šampanjac će se moći otvoriti tek kada stignu rezultati Zavoda za mirovinsko i tek ako će i oni govoriti o rastu broja zaposlenih.
Rajn objašnjava kako treba vidjeti koliko se brisanih osoba iz evidencije nezaposlenih doista zaposlilo u Križevcima, a koliko ih je raznim administrativnim potezima brisano s lista zavoda za zapošljavanje. Osim toga, kaže on, sigurno je određen broj, nekad nezaposlenih, svoju sreću potražio u inozemstvu.
– Unatoč svemu, križevačko gospodarstvo se definitivno probudilo. Posebice je to vidljivo u građevinarstvu koje ne može namiriti sve svoje potrebe za radnom snagom – kaže Rajn te dodaje da glavninu današnjih 4,1 posto nezaposlenih u Križevcima čine osobe bez ikakve stručne spreme. Njih se raznim doškolovanjima pokušava zaposliti u građevinarstvu i sličnim djelatnostima koje su gladne nove radne snage.
– Malo i srednje poduzetništvo također se probudilo kad je riječ o zapošljavanju. Obrti i male tvrtke zapošljavaju po dvije do pet osoba, ali kumulativan učinak zapošljavanja u tom dijelu gospodarstva nije zanemariv – objašnjava Rajn i podsjeća da se Tehnološki park od svog otvorenja zavidno popunio te je postao domom 28 poduzetnika. Optimističan je i đurđevački gradonačelnik Hrvoje Janči, a svoj optimizam temelji na pozitivnim pomacima u gospodarstvu. Ipak, kaže da su još daleko od onih brojki kad je grad Picoka bio na vrhuncu svog gospodarskog razvoja, a to je vrijeme vrhunca drvne industrije, kad je mljekara postizala najbolje rezultate, a Natura Agro bila okosnica gospodarskih zbivanja Đurđevca.
– Prije 10 godina Đurđevac je imao prihode od poreza na dohodak 13 milijuna kuna što se s prošlogodišnjih šest milijuna kuna čini nedostižnim rezultatom. Ipak, upravo iz tih prihoda koji su počeli znatnije rasti, vidljivo je da se naš mali grad oporavlja i poprima pozitivnu dinamiku – riječi su Jančija.
– Mnogo je građevinskih projekata poput aglomeracije dalo svoj obol tome da popis na burzi rada danas izgleda drugačije. Baš kao i u Križevcima, građevina se kod nas strašno brzo razvija, jer mnogo je projekata koje financiraju Grad i europski fondovi – zadovoljan je Janči. No, prvi čovjek Đurđevca također ne bježi od činjenice prema kojoj je Hrvatski zavod za zapošljavanje i nekim administrativnim potezima uljepšao sliku broja nezaposlenih. Drugim riječima, mijenjala su se pravila prema kojima netko može biti evidentiran na Zavodu, zbog čega su neke osobe brisane s njihovih lista. Nažalost, stava su oba gradonačelnika, posla ima, ali obrazovni sustav nije usklađen s tržištem rada pa ne producira radnike za deficitarna zanimanja. To je, čini se, konstantna boljka naše mlade države.
– Ne samo da nedostaje zidara i metaloprerađivača, velike su potrebe tržišta rada za strojarskim tehničarima, posebice CNC programerima, a to su izrazito dobro plaćena zanimanja – tvrdi križevački gradonačelnik M. Rajn.