Grad Đurđevac polako, ali sigurno grabi prema naprijed. Napisano je stotine i stotine rečenica o tome, a napisat će se još tisuće i tisuće. Sasvim zasluženo, reći ćemo, jer gradski oci trude se iz petnih žila Đurđevac podići na što je moguće veću razinu.
Na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća izglasane su brojne za grad, okolicu, stanovnike i budućnost produktivne odluke. Razgovarali smo s gradonačelnikom Hrvojem Jančijom taman uoči još jedne velike Picokijade, 54. po redu.
Đurđevac se može pohvaliti sa 56 projekata vrijednih 320 milijuna kuna, a u zadnje vrijeme posebno se ističe uređenje okoliša oko i same utvrde Stari grad. Recite nam više o tome.
– Jedan od zelenih projekta na kojima radimo je i projekt zelene transformacije zaštićenog prostora utvrde Stari grad koji obuhvaća uređenje okoliša oko cijele utvrde, uređenje sportske infrastrukture te povezivanje tih sadržaja sa ŠRC-om Đurđevac. Već smo prije ishodili građevinsku dozvolu za uređenje utvrde Stari grad s izgradnjom kula, bedema i opkopa, angažiran je i projektni tim koji je izradio Idejno rješenje krajobraznog uređenja okoliša Starog grada. Projektom krajobraznog uređenja se želi oplemeniti cjelokupni okoliš Starog grada, uvažavajući potrebe scenskog uprizorenja Legende o Picokima, pravilno vrednujući i prezentirajući biološku raznolikost i specifičnost tzv. vlažnih livada. Unutar projekta uređenja okoliša predviđeno je i formiranje dvaju jezera sa dodatnim sadržajima pored utvrde Stari grad. Pripremljeni su i projekti energetske obnove svih područnih škola, a na školi, vrtiću i na JVP-u Đurđevac postavit će se solarne ploče kako bi naše ustanove bile energetski učinkovitije i energetski neovisne što je posebno značajno u ovo vrijeme kad rastu cijene energenata. Iduće godine krećemo i s rekonstrukcijom Trga sv. Jurja, a trg će se urediti tako da se što više površina ozeleni kako je to predviđeno SECAP programom. I kroz druge projekte ćemo nastaviti što više ozelenjivati grad.
Povećana su sredstva u proračunu na temelju poreza na dohodak, to govori kako rastu plaće.
– Važno je naglasiti da smo zabilježili značajno povećanje iznosa poreza na dohodak na području grada i to za čak 10 posto, što dokazuje da dolazi do kontinuiranog povećanja plaća jer se radi o prihodu koji dolazi od dohotka stanovnika koji imaju prijavljeno boravište i prebivalište na području grada Đurđevca i prigradskih naselja. To su zapravo najtočniji pokazatelji gospodarskog napretka i razvoja i te nam brojke daju sigurnost i pokazuju kretanje u pozitivnom smjeru ključnog segmenta, a to je gospodarstvo.
Planirana je dogradnja Dječjeg vrtića Maslačak, projekt koji je jedna od perjanica đurđevačkih obrazovnih gradskih ustanova. Dok odgajateljice brinu o djeci, gradska vlast brine o vrtiću. Sada je najavljena nadogradnja tako da će sva djeca iz grada imati mjesto u vrtiću. Što će se nadograditi, kako, kada se mogu očekivati radovi?
– Grad Đurđevac, možemo reći već tradicionalno među prvima prijavljuje svoje projekte na raspisane natječaje. Tako smo i dogradnju vrtića Maslačka prijavili prvi. Projektom je predviđena izgradnja potpuno nove zgrade uz postojeću vrtićku, a u koju će biti smješteni predškolci kako bi ih se najbolje pripremilo za školu, ali i kako bi im što bezbolnije prošlo razdoblje prelaska iz vrtića u školske klupe. Izgradit će se prostorije za osam vrtićkih skupina s pripadajućim garderobama, sanitarijama i natkrivenim terasama, priručnom kuhinjom i blagovaonicom. Nakon što smo potpuno uredili vrtić i energetski ga obnovili, osigurali smo sredstva iz europskog projekta za zapošljavanje dodatnih ljudi i provođenje 11 kraćih programa, po čemu smo također jedinstveni u Hrvatskoj. Naš vrtić trenutno polazi oko 290 djece, a svake godine se u vrtić upisuje sve više djece koja polaze jaslice tako da je već za iduću pedagošku godinu najavljeno povećanje broja upisane djece. Dogradnjom vrtića i dalje ćemo biti vrtić koja nema listu čekanja, te ćemo koliko god bude potrebno i u budućnosti uvijek osiguravati prostor u vrtiću za svu djecu s područja našega grada. Natječaj je još u tijeku, a po završetku natječaja i objavi rezultata raspisat ćemo javnu nabavu izabrati izvođač radova nakon čega će krenuti radovi na izgradnji, mi očekujemo da će to biti krajem jeseni.
Krajem prošle godine krenula je aglomeracija na području Đurđevca, a onda i okolnih naselja. Radovi bi trebali trajati do 2024. godine. Radi se o besplatnim priključcima na vodu, ali usporedno postavljate i kablove za optički internet, što je nekako prošlo ispod radara. Koliki će značaj imati aglomeracija?
– Projekt je vrijedan 430 milijuna, a osigurava besplatno priključenje gotovo 11.300 stanovnika na novi sustav javne odvodnje i 9500 stanovnika na novi sustav vodoopskrbe. Cilj nam je da se ujednače infrastrukturni uvjeti na području grada i prigradskih naselja. Projekt ima veliki značaj ne samo za Grad Đurđevac već i za cijelu đurđevačku Podravinu. Realizacijom ovog projekta naša komunalna tvrtka omogućit će našim stanovnicima stopostotnu mogućnost priključenja na gradsku vodovodnu mrežu što nije slučaj u većini naselja u Hrvatskoj. To je jako bitno jer na našem području imamo velike količine pitke vode, a znamo da je voda resurs budućnosti i to je ono što moramo sačuvati za budućnost. Grad kontinuirano prati radove aglomeracije te se paralelno uređuje pješačke i biciklističke staze te se u isti rov postavljaju i optički kabeli za internet, a na taj način se smanjuju i troškovi iskopa.

Gradski proračun za prošlu godinu realiziran je u iznosu od 92 milijuna kuna, tri put je to više od izvornih prihoda, realizirani su brojni projekti. Koje biste istaknuli kao najvažnije?
– Realizaciji je najviše doprinijela provedba projekta, te sredstva iz europskih fondova i nacionalnim sredstvima. Najveće realizacije su bile po projektima: uređenje infrastrukture u Poslovnoj zoni A- sjever, zatim po projektu prirodne baštine gdje je izgrađen hostel u Park šumi Borik i uređen Posjetiteljski centar, izgrađena je i zgrada za potrebe Udruge Mali princ Đurđevac, Kuća osmijeha za djecu koja izlaze iz sustava udomiteljske skrbi, te izgradnja sortirnice na odlagalištu. I naše ustanove su provodile brojne europske projekte, a najveći projekt je bio Maslačak za sve čime je dodatno poboljšana usluga našeg vrtića. Konstantno radimo na pripremi, provedbi i prijavi europskih projekata kojima dižemo standard u svim segmentima u našem gradu od socijalnih projekata do onih građevinskih. Tako je u prvih šest mjeseci ove godine završeno šest europskih projekata vrijednih 25 milijuna kuna. Grad trenutno u provedbi ima 13 europskih projekata vrijednih više od 55 milijuna kuna, a još je prijavljeno njih 18 vrijednih 28 milijuna kuna za koje se čeka objava konačnih rezultata natječaja. Đurđevac od 2013. godine koristi europska sredstva te smatramo da tu leži ključ uspjeha, a to se vidi po realizaciji proračuna koja raste iz godine u godinu zbog korištenja europskih sredstava.
Kupljena su zemljišta u poduzetničkoj zoni A-jug, nakon što je zona A-sjever doživjela svoje uređenje. Interes poduzetnika i velikih tvrtki sigurno postoji jer grad je ovom kupnjom objedinio više parcela. Kakvi su planovi za zonu A-jug?
– Postoji interes postojećih poduzetnika koji posluju u poduzetničkoj zoni A- jug za širenjem, to nas iznimno veseli jer će se s novim investicijama otvarati nova radna mjesta. Pozitivni trendovi poreza na dohodak pokazuju nam da smo na dobrom putu i da se povećava broj radnih mjesta na našem području te da rastu plaće. Osim toga imamo iskaz interesa više investitora za otvaranje pogona i poslovnih prostora u svim poduzetničkim zonama na području grada, ali i unutar grada. Ostvareni su svi preduvjeti za još brži i snažniji rast gospodarstva na području grada, stoga u narednom razdoblju očekujemo još više poduzetnika na našem području.