Katica Lončar iz Molvi jedna je od rijetkih žena koje još uvijek znaju kako se to na ‘starinski’ način radi veš, vanjkušnice, obrisači i drugi kućanski ukrasi te potrepštine.
– To ti neje samo tak, e idem tkat – rekla je Katica koja je oživjela ono što su naše mame, bake i prabake svakodnevno radile.
Tkanje je vrlo zahtjevno jer postoji cijeli skup pripremnih radnji da bi konci, odnosno lan, stigao na nared, a svaki zasebni dio postupka iziskuje znatan fizički napor. Ručno rađen nared, odnosno tkalački stan od tvrdog drveta na kojem Katica radi, naslijedila je od predaka njezina muža koji su se bavili tkanjem. Katica tka još od 1999., a shvativši kako mlade ne zanima očuvanje tradicije njena ljubav prema ovom zanatu samo je rasla. Njezini sinovi su, kaže, druga priča.
– Već sam sada ponosna na svoje sinove koji mi pomažu i kojima mogu prenositi znanje i nadam se da će oni jednog dana za mnom čuvati ovu baštinu i prenositi je svojoj djeci – rekla je Katica koja je tkati naučila od Marije Ivančan koja ju je podučila tkanju i prenijela joj tu veliku ljubav koju danas Katica dijeli s drugima.
Veliko znanje i iskustvo u tkanju Katicu je inspiriralo da stvara i vlastite originalne tkalačke proizvode po mustrama koje je sama napravila, a koje kasnije pretoči u prekrasne torbe, zavjese i pregače.
Osim po tkanju Katica Lončar poznata je i po starinama čije kolekcije krase njen dom, aktivna je dugogodišnja članica KUD-a Molve, crkvenog zbora i Društva za povjesticu i starine Molve te je zaslužna za očuvanje naše kulturne baštine.