Ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić nedavno je najavio akciju steriliziranja pasa po romskim naseljima Međimurske županije. Akcija će se provoditi tijekom svibnja na inicijativu udruga za zaštitu životinja koje procjenjuju da na području njihove županije živi nekoliko tisuća pasa koje je nužno spriječiti u daljnjem razmnožavanju. Nakon što se riješi problem u Međimurskoj županiji, sterilizaciju četveronožaca po sličnim naseljima provodit će vrlo vjerojatno i u susjednim županijama, istaknuo je nedavno ministar Tolušić
Je li taj problem izražen i u našim romskim naseljima, pokušali smo doznati posjetom onog koji je smješten nedaleko Drnja.
– Ovdje živi otprilike 25 pasa koji se nekontrolirano množe i zbog toga bismo željeli da ih se sterilizira – rekla nam je žiteljica romskog naselja kojeg mnogi znaju pod imenom Autoput. Kazala je da njihovi psi nisu vezani i, unatoč svemu, dobro su uhranjeni.
– Sad ih je tek nekolicina ovdje, ostali lutaju poljima i tek se navečer vraćaju u naselje – rekla nam je sugovornica.

U razgovor se umiješao i Zoran Oršoš. Prema njegovim riječima psi su bezopasni, a tijekom noći svojim lavežom čuvaju naselje.
– No, znaju se međusobno svađati pa nam remete san. Koliko su nam dragi, toliko ponekad svojim nekontroliranim množenjem stvaraju probleme – rekao je Z. Oršoš, dometnuvši kako bi bilo poželjno sterilizirati ih.
– Nažalost, mi nismo u stanju platiti takav zahvat zbog opće neimaštine kojoj smo izvrgnuti – istaknuo je sugovornik.
Za mišljenje o sterilizaciji životinja po romskim naseljima upitali smo direktora koprivničke Veterinarske stanice Danimira Kolmana. Prema njegovim riječima, na pitanje o sterilizaciji pasa u spomenutim naseljima nije moguće ponuditi jednoznačan odgovor, jer problem je složeniji od slike kakvu smo si stvorili.
– Sama sterilizacija nije problem, ali prije njenog provođenja nužno je utvrditi barem približan broj životinja koje žive u romskim naseljima. Danas je ta brojka nepoznanica – tvrdi D. Kolman koji naglašava da ni doznavanjem točnog broja pasa nećemo biti ni blizu rješavanja ove nezavidne situacije.
– Nije dovoljno izdvojiti novac za sterilizaciju i pritom smatrati da je problem riješen. Nužno je reći što s psima nakon kirurškog zahvata. Hoćemo li ih vraćati vlasnicima ili ćemo ih zadržati u skloništu za pse što dodatno povećava cijenu cijele akcije – ističe Kolman te poziva odgovorne da prije negoli krenu u akciju sterilizacije pasa u spomenutim naseljima, odgovore na ta bazična pitanja.