Ganz nove Perforacije, festival izvedbenih umjetnosti i nezavisne autorske produkcije suvremenog kazališta, plesa i performansa, u Koprivnici će se održati drugu godinu zaredom i to sutra, u subotu od 19 sati.
Festivalski program ove godine donosi Homesick festival koji kazalište dovodi u vaš dom, instalaciju Vitra Drinkovića i multimedijsku instalaciju Marka Jovića.
Autor Homesick festivala, objašnjavaju u Udruzi Mamuze i Udruzi Domino koje su organizator ovog događaja, je Michikazu Matsune koji je napustio Japan kao tinejdžer i sada živi u Beču.
– Često su ga, kao stranca, pitali osjeća li nostalgiju, na što je godinama, sve do nedavno, odgovarao s „ne“. No, 2017. godine čežnja za domom postaje temom njegovog novog umjetničkog projekta – Homesick festivala – serije predstava koje se izvode u domovima gledatelja. Umjetnici dolaze u njihov dom i izvode predstave inspirirane vlastitom poviješću, djetinjstvom, svakodnevnim životom, željama ili snovima. Njihov dom tako postaje intimna pozornica – kažu organizatori.
Dodaju da ako želite udomiti Homesick festival 13. srpnja, prijavite se na masa.zamljacanec@gmail.com ili na 099 733 6025 i dogovorite točan termin.
S druge strane, u 20 sati u FUNK-u će biti postavljena Drinkovićeva interaktivna instalacija Biljno sljepilo.
– Interaktivna instalacija je posrednik u komunikaciji između čovjeka i biljke. Biljka je senzorima spojena na Arduino i RGB reflektore. Arduino detektira mikropromjene u električnom potencijalu biljke te ih prikazuje kao promjenu boje svjetla u prostoriji. Na ovaj način trenutna reakcija biljke je vidljiva u cijelom prostoru kada ju se dodirne – napominju organizatori.
Dodaju da je namjera kroz interakciju s radom stvoriti veću svijest i senzibilitet za biljni te općenito „ne-ljudski“ život, o kojemu zapravo malo znamo jer su istraživanja o tim poljima većinom komercijalno orijentirana, i potaknuti razmišljanje o svijetu koji je manje antropocentričan.
FUNK će biti i mjesto na kojem će posjetitelji moći razgledati Jovićevu multimedijalnu instalaciju Inner Hidden.
– Kroz video, fotografiju i zvuk autor se bavi problematikom mentalnog zdravlja. Prvi dio videa predstavlja stanje u kojemu se ništa ne vidi te nam tihi pozadinski zvukovi daju osjećaj kao da se nešto treba dogoditi. Drugi dio videa je sastavljen od niza isječaka grmljavine snimljene na balkonu autora u Osijeku. Korištena je i serija od 100 fotografija uz pratnju zvuka koji se oblikuje i izvodi uživo – objašnjavaju organizatori.