Gubitci vode u našoj županiji daleko ispod nacionalnog prosjeka

 


Prema podatcima dostupnim na službenoj internetskoj stranici Hrvatskih voda, u Hrvatskoj na nacionalnoj razini vodni gubici iznose čak 49 posto, odnosno gotovo polovica crpljene pitke vode, a radi se o čak 230 milijuna prostornih metara godišnje, nestane u zemlji zbog neispravnih vodoopskrbnih sustava. Vodni gubici najčešće se pojavljuju u obliku curenja duž cjevovodne mreže zbog puknuća i oštećenja na cijevima što nije toliko ni čudno s obzirom na to da analize Hrvatskih voda govore kako značajan dio vodoopskrbne mreže u Hrvatskoj daleko premašuje projektni vijek trajanja. Cijevi vodovodnih mreža u nekim krajevima stare su i više od 50 godina.

Gubitci u vodoopskrbnim sustavima na području Koprivničko-križevačke županije daleko su ispod nacionalnog prosjeka, a najbolje rezultate imaju Koprivničke vode koje u usporedbi s drugim javnim isporučiteljima prednjače na regionalnoj i državnoj razini.

– Evidentirali smo 11,16 posto gubitaka što je u odnosu na državni prosjek izuzetan rezultat, a u samom smo europskom vrhu i prema uspješnosti rješavanja problematike gubitaka – kazao je Zdravko Petras, direktor Koprivničkih voda. Napomenuo je kako su sudjelovali i na međunarodnoj benchmarking radionici isporučitelja vodnih usluga zemalja Dunavskog sliva, gdje su u odnosu na isporučitelje iz gradova u Dunavskoj regiji, pozicionirani na čelno mjesto u segmentu niskih gubitaka u vodoopskrbnom sustavu te učinkovitosti zaposlenika u okviru broja zaposlenih/1000 priključaka.

Upravljaju i održavaju 583 kilometra javne vodoopskrbne mreže, a prosječna starost sustava je 11 godina, no na području grada Koprivnice još je uvijek 50-ak kilometara PVC cjevovoda starog između 25 i 30 godina. To će se, kaže Petras, riješiti u narednih nekoliko godina, a značajna ulaganja koja predstoje sufinancirat će se, osim vlastitim sredstvima iz redovitog poslovanja, i europskim novcem u sklopu kapitalnog projekta Aglomeracija Koprivnica.


Na vodoopskrbnom području koje pokrivaju Komunalije d.o.o. Đurđevac stanje je zadovoljavajuće jer se radi o relativno novoj vodoopskrbnoj mreži pa su i gubitci manji nego na državnoj razini.

– Realni gubitak je ispod 20 posto zahvaljujući ulaganjima u zamjenu dotrajale PVC vodoopskrbne mreže te smo u zadnje tri godine uložili 25,5 milijuna kuna  od kojih je većina sufinancirana iz EU projekata. Što se tiče starosti vodoopskrbne mreže, možemo reći da je 20 posto starije od 20 godina, 50 posto mreže je između 10 i 15 godina, a ostatak je ispod 10 godina, te je upravo to razlog ovako niskih gubitaka – objasnio nam je Tomislav Kolarić, direktor Komunalija Đurđevac. I oni dalje računaju na europski novac pa će se u narednim godinama kandidirati za bespovratna sredstva iz EU fondova kojima će nabaviti opremu za lociranje i detekciju propuštanja na cjevovodima kako bi postojeće gubitke smanjili na minimum.

– To će posebno doći do izražaja naredne godine kada se planira uvođenje naplate naknade za zaštitu voda prema zahvaćenoj količini vode, a ne prema isporučenoj količini kao što je trenutno – dodao je Kolarić.

Najlošije stanje je na križevačkom području gdje su vodni gubitci do prije nekoliko godina iznosili čak 46 posto, no u prošloj godini oni su prilično smanjeni i trenutno iznose 24,1 posto, što je dvostruko manje od državnog prosjeka.

– Najveći razlog gubitaka su dotrajali cjevovodi jer neke dionice starije su od 60 godina, no poduzeli smo značajne mjere te krenuli u zamjenu nekih dotrajalih uličnih vodovoda i rekonstrukciju priključaka. Pratimo stanje na mreži i ugrađujemo moderne i preciznije vodomjere, a oformili smo i ekipu za traženje kvarova koja raspolaže s novom aparaturom – rekla nam je Helena Kralj Brlek, direktorica Vodnih usluga Križevci.


Što se pak ulaganja u vodoopskrbni sustav tiče, križevačke Vodne usluge dio sredstava izdvajaju iz vlastitih izvora, a dio je osiguran iz proračuna Grada Križevaca. Prošlu godinu uložili su 650.000 kuna, a ove je godine budžet za rekonstrukcije i obnove daleko veći i iznosi 1,5 milijuna kuna.

– Nažalost od Hrvatskih voda za rekonstrukciju vodovodne mreže nismo dobili nikakva sredstva jer se zbog sudskog spora jednog od suvlasnika tvrtke Komunalnog poduzeća d.o.o. Križevci, Vodne usluge kao javni isporučitelj nisu mogle osnovati prema Zakonu o vodama 2013. Sada je to riješeno pa smo se prijavili na Javni poziv za financiranje projekata smanjenja gubitaka vode u javnim vodoopskrbnim sustavima i nadamo se pozitivnom rješenju – napomenula je Kralj Brlek.

 

Cijena vode najniža u Đurđevcu

Što se tiče cijena vode koje isporučitelji vodne usluge nude na tržištu, ona je najniža u Đurđevcu.

– Cijena vodne usluge formira se sukladno Zakonu o financiranju vodnog gospodarstva metodologijom priznatog troška, a varijabilni dio cijene vodne usluge sa svim naknadama i PDV-om iznosi 6,58 kn/m3 za korisnike u stambenim prostorima, a za korisnike u poslovnim prostorima iznosi 11,08 kn/m3 s PDV-om i svim naknadama. Uvođenjem novih korisnika u sustav otvara se prostor za smanjenjem cijene na što suglasnost moraju dati JLS – kazao je Kolarić iz Komunalija Đurđevac.

Cijena javne vodoopskrbe za poslovne subjekte grada Koprivnice, neznatno je veća u Koprivnici i ona iznosi 12,24 kn/m3 dok za kućanstva iznosi 6,70 kn/m3. U Križevcima cijena vodnih usluga je nepromijenjena od 2014. godine i ista je za sve kategorije potrošača, a varijabilni dio osnovne cijene iznosi 9,47 kn/m3.

Vezani članci

Najčitanije