Na tri lokacije uz rijeku Dravu, na ušću Mure u Dravu, jučer, u petak, proveden je prvi proces reintrodukcije i repopulacije riječnih biljaka na prostoru Hrvatske.

– Ovaj proces predstavlja ponovno uvođenje biljne vrste u prirodu na područje na kojem je ta vrsta prije izumrla, ali još uvijek postoje uvjeti za njezin opstanak. Dakle, radi se o premještanje ugroženih biljnih jedinki – poručili su iz WWF – Svjetske organizacije za zaštitu prirode koja je provela ovu aktivnost unutar DRAVA LIFE projekta.
Objasnili su da se radi o biljkama kebrač i patuljasti rogoz koje rastu na dinamičnim riječnim staništima poput šljunčanih sprudova i pokazatelji su zdravih i prirodnih rijeka.
– Ove dvije vrste u prošlosti su svoj životni prostor pronalazile na rijeci Dravi, no danas, uslijed prekomjernog uništavanja te iskorištavanja rijeke i njene regulacije od strane čovjeka, one su gotovo iščeznule sa dravskih sprudova – dodali su.
Napomenuli su da će kebrač i patuljasti rogoz postati ponovno glavni indikatori poboljšanja uvjeta riječne dinamike i pokazatelji zdrave i prirodne rijeke, a njihovim ponovnim uvođenjem direktno se utjecalo i na poboljšanje bioraznolikosti flore i faune te prirodnih vrijednosti rijeke Drave.
Na ovom događaju sudjelovali su i Ivan Sabolić, načelnik Općine Legrad, Marina Mihalec, zamjenica načelnice Općine Đelekovec, predstavnici Hrvatskih voda, WWF-a, Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Koprivničko-križevačke županije te ostali partneri ispred projekta DRAVA LIFE.

