Načelnica Općine Hlebine: Posla je puno, ali s malim proračunom ne može se sve

Općina Hlebine kroz koji će dan obilježiti velik jubilej, a povodom pola stoljeća postojanja hlebinske Galerije u kolijevku naive stići će brojni gosti i uzvanici. Kako bi hlebinskim ulicama ponovno šetale grupe putnika-namjernika kao što je to bilo u godinama nakon osnivanja Galerije, a život mještana bio što bolji, unatrag pet godina brine načelnica Božica Trnski sa svojim timom. Već navedene dvije činjenice bile su dovoljan razlog za razgovor o projektima, kako završenim tako i onima planiranim.


Koji su to projekti koje ste realizirali u svom mandatu, a s kojima se danas ponosite? 

Nekoliko je stvari koje smo uspjeli pokrenuti s mrtve točke i danas se u Hlebinama živi mnogo kvalitetnije. Imamo dječji vrtić Leptirić, sagradili smo vodovod u Gabajevoj Gredi, parkiralište na mjesnom groblju, uredili mrtvačnicu, sanirali krov na dvorani, uredili dječje igralište i stazu u samom centru. Posla je pred nama još mnogo, ali s malim proračunom ne može se zadovoljiti sve koji imaju potrebe. Lista prioriteta mora postojati i uvijek treba dobro odvagnuti koji će projekt prvi doći na red kako se ne bi dogodilo da se neka stepenica preskoči, pa se onda moramo vraćati unatrag.

Kakvo je stanje u proračunu? 

Mogu se pohvaliti da su Hlebine općina koja nema putne naloge, ali zato ima seminara za zaposlenike. Raspolažemo s 1,7 milijuna kuna i njih se trudimo što pravilnije raspodijeliti. Ograničena sredstva pojačavamo prijavom na brojne natječaje, no neki su projekti ipak stavljeni na čekanje zbog jednostavne činjenice da neke veće stvari prije toga treba odraditi da bi i mi na najnižoj, lokalnoj razini mogli pokrenuti ono što je u našoj nadležnosti kao što je, primjerice, Aglomeracija Koprivnica. Cilj joj je modernizacija i proširenje odvodnje i vodoopskrbe, a kojom je u Hlebinama predviđena gradnja kanalizacijske mreže. Tek nakon što kanalizacija bude sagrađena moći ćemo zaokružiti priču i završiti s drugom etapom gradnje pješačkih staza. Sredina bez sagrađene komunalne infrastrukture teško može očekivati i razvoj općinskog gospodarstva, ka čemu su usmjereni svi naši potezi.


Kakvo je sada stanje po tom pitanju?

Imamo nekoliko gospodarskih subjekata, no veseli činjenica da će ove godine, kroz koji tjedan, s poslovanjem početi i dva OPG-a, obitelji Želimorski i Pongrac, koji će na svojim gospodarstvima ponuditi prve smještajne kapacitete kojima će se stvoriti novi uvjeti za dolazak gostiju u naš kraj i razvoj turizma. I po pitanju razvoja turizma stvari se polako kotrljaju i kreću nabolje. Naša Galerija dobila je novi zamašnjak s novim i mladim muzejskim vodstvom pa su događanja i okupljanja u našem prostoru sve češća. Osjeća se jedan pozitivan elan. Težimo napraviti temelje kontinentalnog turizma, koje je već postavila obitelj Generalić, a nadamo se da će im se priključiti i ostali.

Što ste još isplanirali za ovu godinu?

Spremna je projektna dokumentacija za uređenje ceste prema Komatnici.  Priključili smo se projektu Zaželi kojim će posao oko skrbi za starije stanovnike dobiti, kako planiramo, pet ženskih osoba. Jedva smo dočekali taj projekt jer imamo sve više staračkog stanovništva, a mještanke koje su teže zapošljive, starije od 50 godina i spadaju u skupinu ugroženih, počet će raditi.

Uključili smo se i u projekte razvrstavanja otpada na kućnom pragu i uvjerena sam da ćemo i tu povući novac za edukaciju stanovništva. Preko LAG-a ćemo pokušati osposobiti društveni dom u Gabajevoj Gredi.


U ovom mandatu željeli bismo obnoviti sportsku dvoranu i u fazi smo izrade projektne dokumentacije. Na tom prostoru upravo se izvode radovi, ali na uređenju ugostiteljskog objekta. Prostor je u vlasništvu Općine, a u njega nije ulagano otkako je sagrađen pa smo odlučili da ga više u tom stanju ne možemo držati.

Na Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja kandidirali smo komunalnu opremu vrijednu 82 tisuće kuna. Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU gradnju pješačke staze u iznosu milijun kuna. Od Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost očekujemo spremnike za odvojeno prikupljanje otpada, a Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku oko 100 tisuća kuna za uređenje dječjeg igrališta. Planiran je još dovršetak vodovoda u Gabajevoj Gredi kao i sufinanciranje projekta nadogradnje hlebinske Škole i sportske dvorane ako to od nas bude tražila Županija.

Ovdje moram istaknuti i da smo jedna od rijetkih jedinica lokalne samouprave koja je s početkom godine bila spremna za provođenje zakona o odlaganju otpada.

Kojom još mjerom nastojite podići kvalitetu života u Hlebinama? 

Odlučni smo u nastojanjima da spriječimo raseljavanje ljudi, stoga smo početkom godine uputili javni poziv mladim obiteljima da dostave prijave kojima bi ostvarili pravo na općinsku pomoć pri rješavanju stambenog pitanja. Iako je primarni cilj zaustaviti odlazak iz sela, pozivom i mjerama nastojat ćemo privući mlade obitelji na doseljavanje.

Općina nudi financijsku pomoć pri kupnji građevinskog zemljišta ili stambenog objekta te za poboljšanje kvalitete stanovanja ulaganjem u gradnju novog stambenog objekta ili rekonstrukciju obiteljskih kuća ili stanova. Mjera je namijenjena isključivo onima kojima će to biti prva nekretnina u vlasništvu.

Kupnju građevinskog zemljišta sufinancirat ćemo s 10.000 kuna, a stambenog objekta s 15.000 kuna.

Vezani članci

Najčitanije