Već desetak godina atraktivan prostor nekadašnje trgovine Tvornice obuće Šimecki u samom središtu Križevaca zjapi prazan. Prošlog proljeća nakratko ga je revitalizirao gradonačelnički kandidat, sada izabrani gradonačelnik Mario Rajn, koji je prostor unajmio u svrhu predizbornih aktivnosti.
No, nakon pobjede na izborima i preseljenjem u sjedište gradske uprave, malo niže niz ulicu I. Z. Dijankovečkog, prostor bivšeg Šimeckog ponovno je ostao prazan bez naznaka da će se u skorije vrijeme tamo nešto otvoriti.

Križevčani imaju razne prijedloge što bi bilo najbolje učiniti s tim prostorom pa predlažu otvorenje šahovskog kluba, mesnice, trgovine mješovitom robom, a neki od njih bi tamo voljeli vidjeti trgovinu za one najmlađe jer to je, kažu, nešto što jako nedostaje Križevcima.
– Izvrsno bi bilo kad bi netko otvorio trgovinu za malu djecu u kojoj bi mogli kupiti sve što nam je potrebno za naše mališane tako da više ne moramo ići u kupovinu u Koprivnicu ili Zagreb – kazala je Martina Koretić, koju smo zatekli u šetnji s kćerkicom.
Drugi se, pak, s nostalgijom prisjećaju nekadašnjeg Šimeckog u kojem su kupovali cipele i ostalu obuću nekadašnjeg zagrebačkog obućarskog giganta.
– Sjećam se vremena kad je trgovina bila puna ljudi, svi su tamo kupovali cipele, no onda je nakon rata sve to stalo. Jeftina obuća je preplavila tržište i srozala kvalitetu. Žao mi je jer je to bila jako dobra tvornica i imali su ljubazno osoblje u trgovini – prisjetio se umirovljenik Mirko Komadina.

Kaže kako bi na toj atraktivnoj poziciji trebalo otvoriti trgovinu mješovite robe jer starije osobe se ne snalaze najbolje po velikim trgovačkim centrima, a kiosci koji su im na raspolaganju imaju slabu ponudu.
Kako smo doznali od Rajna bilo je nekoliko upita ugostitelja koji su razmišljali o unajmljivanju, ali do realizacije nikada nije došlo.
Inače, Tvornica Šimecki je u stečaju već dugi niz godina, a samim time u stečajnu masu je ušla i trgovačka mreža, odnosno trgovine koje su poslovale u okviru komercijalnog sektora poduzeća. Šimecki je koncem 1991. raspolagao s 33 prodavaonice u Republici Hrvatskoj, a Rješenjem Fonda za privatizaciju zbog neriješenih imovinsko pravnih odnosa, za iznos procijenjene vrijednosti prodavaonice u Križevcima, rezervirane su dionice nominalne vrijednosti 134.927 ondašnjih njemačkih maraka. Napravljena je procjena prostora prema kojoj je četvorni metar iznosio 1.885 ondašnjih njemačkih maraka, a kolika je vrijednost četvornog metra danas teško je reći s obzirom na nesigurno tržište i općeniti pad vrijednosti nekretnina.