Stanovnici križevačkog naselja Apatovec nevjerojatnih 176 godina žive uz neiscrpan i bogat izvor vode, a istovremeno desetljećima muku muče s presušivanjem bunara u ljetnim mjesecima. No, svemu tome uskoro bi mogao doći kraj.
Nova gradska tvrtka Vodne usluge Križevci u suradnji s Hrvatskim vodama koje su osigurala sredstva, namjerava ove godine početi s gradnjom precrpne stanice Apatovec i Carevdar te magistralnog cjevovoda Carevdar – Glogovnica – Osijek Vojakovački u duljini 17.450 metara.
Procijenjena vrijednost gradnje precrpne stanice u Apatovcu je 1,5 milijuna kuna, one u Carevdaru 838.000 kuna, a magistralnog cjevovoda 9,2 milijuna kuna. U narednim danima počet će vodoistražni radovi kako bi se osigurao zasebni privremeni izvor vode za vodoopskrbu Apatovca.
Iz Hrvatskih voda ističu kako je vodoistražne radove te izvedbu zdenca traženog kapaciteta, moguće izvesti kroz nekoliko mjeseci za otprilike od 250.000 kuna do 300.000 kuna. Stoga će njihovi predstavnici izaći na teren i definirati obim radova.
Podsjetimo, kada je lugar Durst davne 1842. godine otkrio izvor vode u podnožju sela Apatovec, mještani su imali dovoljno vode u svojim bunarima. Odmah nakon otkrića, tadašnje vlasti naredile su da se nalazište ogradi, a voda analizira. U međuvremenu je u okolici sagrađeno i lječilište, a kasnije i punionica mineralne vode.
No, prema pričanju mještana Apatovca, od tada su se počeli javljati problemi, jer je u njihovim bunarima bilo sve manje vode. Tvrde da od kada je punionica izvorske i mineralne vode proradila, voda u bunarima je polako nestajala, da bi u ljetnim mjesecima bunari potpuno presušili. Presušio je i vodovod, a stanovnici su godinama slušali obećanja mjerodavnih da se ubrzano radi na rješavanju ovog problema.
Nedostatak vode najviše je pogodio apatovečke zaselke Martinci, Carine i Grujice, a i sam centar ostaje bez vode.

– Slučajno ili ne, voda je u bunarima i vodovodu počela nestajati odmah nakon što je proradila Badelova punionica, koja je sada u vlasništvu Atlantic grupe – rekao je Nikola Pavešić iz Martinca.
Dodao je kako u Martincima za 23 kuće imaju vodovod 35 godina, no voda je u cijevima samo zimi i nešto malo u proljeće.
– To je lokalni vodovod koji smo sami sagradili, a u seoskom vodovodu već dulje vrijeme uopće nema vode. Mještani su prisiljeni vodu dovoziti u cisternama uglavnom iz izvora prema Ludbreškom Ivancu. Od prošle godine sam u mirovini, ali se za svoje potrebe na malo bavim i poljoprivrednom proizvodnjom. Imao sam i tri krave za mlijeko, ali sam ih jesenas prodao upravo zbog problema s vodom – požalio se.